Pamięci bohaterów. Spacer po cmentarzu żydowskim przy Okopowej
Zapraszamy na spacer po cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej - pierwszy w 2023 roku spacer tematyczny organizowany przez ŻIH! Spacer odbędzie się 5 marca o godzinie 11:00, a przewodniczką będzie Małgorzata Smreczak z Działu Edukacji ŻIH.
Kopia Powstania FB wydarzenie(13).png

Wydarzenie na Facebooku

Cmentarz przy ulicy Okopowej to największa w Warszawie i druga co do wielkości żydowska nekropolia w Polsce. Istniejący od 1806 r. był świadkiem przeszło dwóch wieków historii społeczności żydowskiej w Warszawie, od jej dynamicznego rozwoju w XIX i pierwszej połowie XX wieku, przez czasy II wojny światowej i Zagłady, aż po współczesność. Podczas spaceru udamy się w podróż przede wszystkim śladami bojowników o niepodległość Polski w XIX w. Poznamy historię rodu Szmula Zbytkowera, dowiemy się kim byli maskile, a także, który z działaczy niepodległościowych został ordynatorem oddziały psychiatrycznego Szpitala Starozakonnych w Warszawie.

Ponadto zobaczymy różne typy nagrobków – macewy, ohele, obeliski; przyjrzymy się ornamentom i dowiemy się, jakie jest ich symboliczne znaczenie. Uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca pochówku nie tylko bojowników o niepodległość Polski, ale także grób Feliksa Perla, Ludwika Zamenhofa, Adama Czerniakowa czy Marka Edelmana.

 

Oprowadza: Małgorzata Smreczak, Dział Edukacji ŻIH

Miejsce zbiórki: brama główna Cmentarza, Okopowa 49/51

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl

Uwaga: mężczyzn wchodzących na teren cmentarza żydowskiego obowiązuje nakrycie głowy!

 

_____

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach. Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.

Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.

Więcej informacji o wystawie.

_____

Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

10.2022_logo_MKiDN.png [70.33 KB]

Dzień: 05.03.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej