Perwersyjna pamięć o Zagładzie: pozycje polskiego świadka
Zapraszamy na seminarium naukowe, w czasie którego referat wygłosi dr Jan Borowicz, laureat IX edycji konkursu im. M. Bałabana (III miejsce w kategorii: najlepsza praca doktorska).
seminaria 2020_2021(1).png

Link do rejestracji: https://jhi.clickmeeting.com/seminarium_borowicz/register

Zobacz wydarzenia na facebooku

__

W czasie wykładu przedstawione zostanie psychoanalityczne rozumienie tej części polskiej pamięci o Zagładzie, która współcześnie stanowi wyzwanie poznawcze i etyczne. Prelegent podejmie próbę opisania perwersyjnych mechanizmów i charakteru polskiej pamięci działających w reprezentacjach Zagłady, w których przedostaje się to, o czym najtrudniej pamiętać: przyjemność czerpana ze zbrodni, identyfikacja ze sprawcą przemocy, potężny lęk przed zemstą, przyjmowanie pozycji ofiary. To doświadczenia dopiero od niedawna badane przez historyków i historyczki - wzbudzają one opór i domagają się przepracowania, wobec czego domagają się nowych języków opisu, uwzględniających specyfikę sytuacji wschodnioeuropejskich świadków Zagłady.

Dr Jan Borowicz jest kulturoznawcą oraz psychologiem i psychoterapeutą. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Poza tym jest członkiem Zespołu Pomocy Psychoterapeutycznej w Warszawie oraz członkiem rady programowej Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem książki „Nagość i mundur. Ciało w filmie Trzeciej Rzeszy” (2015), współautorem książki „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej” (2017) oraz właśnie wydanej: „Pamięć perwersyjna. Pozycje polskiego świadka Zagłady” (2020). W swoich publikacjach używa rozumienia psychoanalitycznego w badaniu polskiej pamięci o Zagładzie.

 

Zdjęcie: Kadr z filmu Kornblumenblau (1989) reż. Leszek Wosiewicz
___

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe  Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.


Dzień: 19.01.2021
Godzina: 11:00
Miejsce: online