Poczta i pieniądze w getcie łódzkim: historia znaczków i waluty zamkniętej Łodzi
Zapraszamy na Czwartek na Tłomackiem towarzyszący wystawie czasowej „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”.
UCHWYCIĆ GETTO STRONA(3).png

Wydarzenie na Facebooku

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o pieniądzach i znaczkach pocztowych funkcjonujących w getcie łódzkim. Dowiemy się, czym były – jak powstały i dlaczego wprowadzono je w getcie. Omówimy ich formę, proces produkcji, nakłady oraz miejsca emisji. Zastanowimy się, czy były one wyjątkowe na tle innych gett oraz jakie funkcje pełniły – od praktycznych po propagandowe.

Szczególną uwagę poświęcimy projektom graficznym tych walorów: co przedstawiały, kto je projektował i jaki przekaz miały nieść. Poruszymy również kwestie związane z zabezpieczeniami przeciw fałszerstwom oraz przypadkami fałszowania w czasie wojny. Opowiemy też o współczesnym rynku kolekcjonerskim, na którym znaczki i banknoty z getta łódzkiego wciąż budzą duże zainteresowanie i są cennym świadectwem historii.

Spotkanie to niezwykła okazja, by zgłębić historię getta przez pryzmat przedmiotów codziennego użytku, które stały się świadectwem tamtych czasów.

Gośćmi spotkania będą wybitni specjaliści: numizmatyk Jacek Sarosiek oraz historyczka dr Ewa Wiatr, a całość poprowadzi prof. Andrzej Zawistowski.

Wydarzenie odbędzie się 23 stycznia 2025 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

_____

Jacek Sarosiek – numizmatyk, specjalista w dziedzinie pieniędzy getta łódzkiego. Autor artykułów oraz publikacji „Banknoty getta łódzkiego 1940-1944”, „Monety getta łódzkiego 1940–1944”, „Money of The Lodz Ghetto 1940–1944”, „Pieniądze getta łódzkiego 1940–1944”, „Numizmatyka w aktach śledczych. Tom 1”. Współautor publikacji „Pieniądz czasów wojny i okupacji 1939–1945” i wystawy o tym samym tytule. Książka „Monety getta łódzkiego 1940–1944” otrzymała wyróżnienie w konkursie imienia Jana Gawrońskiego na pracę z zakresu numizmatyki, organizowanym przez Zamek Królewski w Warszawie.

dr Ewa Wiatr – adiunktka w Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana Uniwersytetu Łódzkiego. Jest współredaktorką wielu publikacji źródłowych, m.in. Kroniki getta łódzkiego, Encyklopedii getta łódzkiego oraz antologii literackiej pt. „Oblicza getta”. Za edycję Dziennika Rywki Lipszyc otrzymała w 2018 r. Nagrodę Historyczną „Polityki”. Razem z Adamem Sitarkiem wydała pisane w getcie łódzkim dzienniki Dawida Sierakowiaka i Heńka Fogla. Przygotowuje monografię o życiu codziennym w getcie łódzkim.

prof. Andrzej Zawistowski – prodziekan Studium Magisterskiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, doktor ekonomii i doktor habilitowany historii. W pracy naukowej zajmuje się badaniami nad politycznymi, gospodarczymi i społecznymi aspektami historii Polski w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem dziejów PRL. Autor kilkudziesięciu prac naukowych i kilkuset prac popularnonaukowych, serii prac dotyczących historii SGH oraz publikacji edukacyjnych – w tym podręczników szkolnych. Twórca opracowania merytorycznego opublikowanej w kilkunastu wersjach językowych historycznej gry planszowej Kolejka.

Dzień: 23.01.2025
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku