WYDARZENIE ODWOŁANE | Pomniki oporu. Oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim po wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”. Przewodnikiem będzie Michał Krasicki z Działu Sztuki ŻIH.
Pomniki wydarzenia(10).png

Wydarzenie na Facebooku

Pomniki oporu to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

Więcej informacji o wystawie

Oprowadzanie jest darmowe.
Link do zapisów.
Na oprowadzanie można zapisać się też mailowo pod adresem rezerwacja@jhi.pl (w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 9.07").

_____

Michał Krasicki – kustosz zbiorów oraz kurator i producent wystaw w Dziale Sztuki ŻIH z 11-letnim stażem. Absolwent Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ­­– dyplom z antycznej filozofii prawa. Tłumacz książek z języka francuskiego, m.in.: Vladimir Jankélévitch Bez przedawnienia (2013) i Georges Didi-Huberman Papiery-fotografie (z Marią Braunstein, 2019). Autor przewodnika po ŻIH (z Zuzanną Flisowską, 2013) i wystawy stałej Mała synagoga na Tłomackiem (2018-2023). Pomysłodawca i współkurator wystawy Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956). Jego zainteresowania obejmują między innymi twórczość z czasu i wobec Zagłady oraz obecność w sztuce i rzemiośle artystycznym wątków i symboli zaczerpniętych z żydowskiej tradycji religijnej.

Na ilustracji: Stanisław Żółtowski, Odwetowy nalot awiacji radzieckiej podczas powstania w getcie, 1953, zbiory ŻIH

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

 

Dzień: 09.07.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny