Poradzieckie: spotkanie autorskie z Karoliną Krasuską
Zapraszamy na spotkanie z Karoliną Krasuską, autorką książki „Poradzieckie. Najnowsza migracyjna literatura żydowska w Stanach Zjednoczonych ”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN!
wydarzenia na stronę(22).png

Wydarzenie na Facebooku

Radzieckość i amerykańskość to pola znaczeniowe, które rzadko zazębiają się w polskich wyobrażeniach, a raczej stale opierają się na pozimnowojennym binaryzmie. Tymczasem literatura będąca tematem niniejszej książki konfrontuje z sobą obrazy, mity i fantazmaty dotyczące Stanów Zjednoczonych z jednej strony oraz Rosji i Związku Radzieckiego z drugiej. (Karolina Krasuska, Wprowadzenie)

Spojrzenie na problem dialogu czy niekiedy konfliktu między tradycyjnie pojmowaną amerykańską żydowskością a perspektywą i systemem wartości radzieckich i poradzieckich migrantów żydowskich pozwala Karolinie Krasuskiej na włączenie do analizowanego obszaru całego szeregu wątków kulturowych, społecznych, politycznych i historycznych. Autorka omawia m.in. zmianę paradygmatu etniczności w kontekście imigracji oraz wpływ norm społecznych i stereotypów narodowościowych na podejście do ciała i seksualności. Pochyla się ona również nad dialogiem międzypokoleniowym i jego znaczeniem dla kształtowania pamięci migracyjnej i pamięci rodzinnej. (dr hab. Marta Koval, prof. UG)

Z autorką, dr hab. Karoliną Krasuską, porozmawia dr hab. Katarzyna Person.

Wydarzenie odbędzie się 20 marca 2025 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

_____

dr hab. Karolina Krasuska – kulturoznawczyni i literaturoznawczyni. Profesora w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i założycielka Pracowni Gender/Sexuality. Jej zainteresowania obejmują kulturę i literaturę północnoamerykańską, studia żydowskie oraz teorię gender/queer. Autorka monografii „Płeć i naród: Trans/lokacje. Piotr Odmieniec Włast, Else Lasker-Schüler, Mina Loy” (2012), „Poradzieckie: Najnowsza migracyjna literatura żydowska w Stanach Zjednoczonych” (2021), „Soviet-Born: The Afterlives of Migration in Jewish American Fiction” (2024), współredaktorka tomu „Women and the Holocaust: New Perspectives and Challenges” (2015). Przełożyła „Uwikłanych w płeć” Judith Butler (2008).
Współautorka programu kierunku studiów magisterskich Płeć i Seksualność na UW.

dr hab. Katarzyna Person – jest historyczką, zastępczynią dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego. Zajmuje się historią Zagłady i bezpośrednio powojenną. Autorka m.in. książek „Assimilated Jews in the Warsaw Ghetto, 1940–1943” (2014), „Policjanci: wizerunek Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim” (2018), „Dipisi: Żydzi polscy w amerykańskiej i brytyjskiej strefach okupacyjnych Niemiec, 1945–1948” (2019), „Przemysłowa Concentration Camp: the Camp, the Children, the Trials” (2023).

 

Dzień: 27.03.2025
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku