Powstanie w getcie warszawskim w plakatach konkursowych z lat 1947–1948​
Zapraszamy na czwartek na Tłomackiem 25 kwietnia 2024 r., którego gościnią będzie Marta Kapełuś z Działu Sztuki ŻIH.
wydarzenia na stronę(22).png

Wydarzenie na Facebooku

Przedmiotem wystąpienia będzie prezentacja kolekcji plakatów znajdujących się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego. Projekty afiszy były nadsyłane na konkurs rozpisany przez CKŻP i Żydowskie Towarzystwo Krzewienia Sztuk Pięknych, aby upamiętnić kolejno czwartą i piątą rocznicę powstania w getcie warszawskim. W zeszłym roku udało się przypisać atrybucje do wielu plakatów, które od czasu zakończenia konkursów były przechowywane jako prace nieznanego autorstwa. Okazało się, że twórcami plakatów byli zarówno członkowie żydowskiego środowiska twórczego, studenci szkół artystycznych, jak i przedstawiciele Polskiej Szkoły Plakatu. Zbiór stanowi niezwykłe cenne źródło badawcze, dotyczące tużpowojennego obrazowania powstania w getcie warszawskim. Podczas spotkania będzie można poznać założenia organizowanych konkursów artystycznych, a także prace takich artystów jak m.in: Judyta Sobel, Eryk Lipiński, Tomasz Gleb, Ignacy Witz, Aron Muszka, Tadeusz Gronowski czy duet Andrzeja Wajdy i Konrada Nałęckiego.

Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Marta Kapełuś – historyczka sztuki i kulturoznawczyni. Absolwentka Historii Sztuki i Wiedzy o Kulturze na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzania Kulturą Wizualną na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorka wystawy „Ukryte Oblicze. Gaon z Wilna” (2021/2022) oraz współkuratorka ekspozycji „Pomniki Oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)” i współautorka katalogu tej wystawy, w którym opublikowała rozdział poświęcony plakatom rocznicowym. Pracuje w Dziale Sztuki Żydowskiego Instytutu Historycznego.

 

_____

Na ilustracji: Jerzy Krawczyk, Projekt plakatu z okazji piątej rocznicy powstania w getcie warszawskim: „Oni walczyli za nasz honor i wolność”, 1948, zbiory ŻIH

 

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 25.04.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: na żywo w ŻIH, transmisja online