Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Przestrzeń getta warszawskiego, zamknięta w granicach murów, była niewątpliwie opresyjna, zaprojektowana tak, aby dokonać ekonomicznego drenażu i fizycznego wyniszczenia jej mieszkańców. Justyna Majewska w swojej monografii pokazuje, jak przestrzeń abstrakcyjna, istniejąca początkowo jedynie w imaginarium nazistów, przemienia się w miejsce doświadczane. Autorka podejmuje próbę zrozumienia tego doświadczenia, odtworzenia perspektywy ludzi, którzy zostali stłoczeni w granicach murów – jak je widzieli i odczuwali?
Tytuł tej książki, mury i szczeliny, odnosi się nie tylko do realnego muru, który na rozkaz Niemców budowano w Warszawie od 1940 roku, aby podzielić miasto na tę i tamtą stronę. Myślę o nich także w sensie metafory. Cegły reprezentują doświadczanie w getcie głodu, chorób, strachu, tęsknoty, poniżenia, lęku, przemocy, aż w końcu śmierci. Szczeliny symbolizują próby zmiany opresyjnej przestrzeni getta i ustanawiania w nim alternatywnych mikroświatów, punktów cywilnego oporu, przestrzeni akceptacji.
– fragment Wprowadzenia
Z autorką książki, dr Justyną Majewską, porozmawia Anna Kowalczyk.
Wydarzenie odbędzie się 20 lutego 2025 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.
Książkę można kupić w stacjonarnej i internetowej Księgarni na Tłomackiem: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/mury-i-szczeliny-przestrzenie-getta-warszawskiego,3,3382,5250.
Dostępny jest też e-book: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/mury-i-szczeliny-przestrzenie-getta-warszawskiego,3,4744,5255.
_____
dr Justyna Majewska – kulturoznawczyni, socjolożka i kuratorka. Pracuje w Dziale Naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego, jest także członkinią Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Prowadzi sekretariat pisma „Zagłada Żydów. Studia i materiały”. Edytorka biograficznych materiałów źródłowych. Stypendystka EHRI oraz Wiener Wiesenthal Institut für Holocaust-Studien. Pracowała w zespole kuratorskim przygotowującym wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Obecnie współpracuje z United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie w ramach „Holocaust Justice Project”.
Anna Kowalczyk – pisarka i dziennikarka radiowej Trójki. Autorka bestsellerowej Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich, pierwszej popularnonaukowej syntezy historii kobiet na ziemiach polskich od paleolitu do współczesności. Fundatorka i pierwsza prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Współautorka spektaklu muzycznego Das Moderne Maedel o emancypacji kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce i Niemczech oraz kursu edukacji herstorycznej dla nauczycielek i nauczycieli „Co wy o nich wiecie?”. Ambasadorka akcji „Gdzie są nasze patronki?” i współautorka Bazy Historii Kobiet.
Publikacja finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce.