Radioamatorzy i pajęczarze. Polskie Radio w relacjach korespondentów Małego Przeglądu
Zapraszamy na seminarium naukowe 10 grudnia 2024 r., które poprowadzi dr Agnieszka Jeż.
seminaria (60).png

Wydarzenie na Facebooku

W wystąpieniu poruszę temat audycji radiowych dostępnych dla słuchaczy od chwili powstania pierwszej rozgłośni aż do początku drugiej wojny. Skupię się przy tym na perspektywie najmłodszych odbiorców – dzieci i młodzieży, którzy swoje wrażenia z wysłuchanych w radiu programów przysyłali do „Małego Przeglądu”. Scharakteryzuję wstępnie profil Polskiego Radia, jego zmiany w przeciągu niedługiego, przedwojennego okresu, oraz, przede wszystkim, deklarowane ukierunkowanie na najmłodszych odbiorców. Z relacji korespondentów wyłania się ciekawy obraz nie tylko muzyki i audycji, które radio proponowało słuchaczom, lecz także ich własne podejście do nowego medium, pełne pasji i zaangażowania. Pozwala to przyjrzeć się nie tylko preferencjom estetycznym żydowskiej młodzieży w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce, lecz także jej poglądom na świat i marzeniom.

Seminarium odbędzie się 10 grudnia 2024 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

_____

dr Agnieszka Jeż – absolwentka muzykologii oraz studiów podyplomowych w zakresie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Warszawskim; w 2023 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce UW na temat muzyki i tańca w młodzieżowych ruchach syjonistycznych w międzywojennej Polsce. W 2020 roku była stypendystką Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jest autorką prac z zakresu muzyki i kultury muzycznej Żydów w Polsce w II RP oraz różnych zagadnień związanych z tańcem (biodanza, tradycyjny taniec grecki). Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego, Polskiego Forum Choreologicznego oraz European Seminar in Ethnomusicology.

Ilustracja: NAC, sygn. 1-K-1354. Tytuł: Chór dziecięcy pod kierunkiem Wandy Tatarkiewicz-Małkowskiej przed mikrofonem Polskiego Radia, autor: Walter R., Warszawa, lata 1926-1939, brak innych danych.

Dzień: 10.12.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny