Radioamatorzy i pajęczarze. Polskie Radio w relacjach korespondentów Małego Przeglądu
Zapraszamy na seminarium naukowe 10 grudnia 2024 r., które poprowadzi dr Agnieszka Jeż.
seminaria (60).png

Wydarzenie na Facebooku

Dr Agnieszka Jeż poruszy temat audycji radiowych dostępnych dla słuchaczy od chwili powstania pierwszej rozgłośni aż do początku drugiej wojny. Skupi się przy tym na perspektywie najmłodszych odbiorców – dzieci i młodzieży, którzy swoje wrażenia z wysłuchanych w radiu programów przysyłali do „Małego Przeglądu”. Scharakteryzuje wstępnie profil Polskiego Radia, jego zmiany w przeciągu niedługiego, przedwojennego okresu, oraz, przede wszystkim, deklarowane ukierunkowanie na najmłodszych odbiorców. Z relacji korespondentów wyłania się ciekawy obraz nie tylko muzyki i audycji, które radio proponowało słuchaczom, lecz także ich własne podejście do nowego medium, pełne pasji i zaangażowania. Pozwala to przyjrzeć się nie tylko preferencjom estetycznym żydowskiej młodzieży w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce, lecz także jej poglądom na świat i marzeniom.

Seminarium odbędzie się 10 grudnia 2024 r. o godz. 11:00 w sali nr 20 w ŻIH i nie będzie nagrywane.

_____

dr Agnieszka Jeż – absolwentka muzykologii oraz studiów podyplomowych w zakresie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Warszawskim; w 2023 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce UW na temat muzyki i tańca w młodzieżowych ruchach syjonistycznych w międzywojennej Polsce. W 2020 roku była stypendystką Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jest autorką prac z zakresu muzyki i kultury muzycznej Żydów w Polsce w II RP oraz różnych zagadnień związanych z tańcem (biodanza, tradycyjny taniec grecki). Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego, Polskiego Forum Choreologicznego oraz European Seminar in Ethnomusicology.

Ilustracja: NAC, sygn. 1-K-1354. Tytuł: Chór dziecięcy pod kierunkiem Wandy Tatarkiewicz-Małkowskiej przed mikrofonem Polskiego Radia, autor: Walter R., Warszawa, lata 1926-1939, brak innych danych.

Dzień: 10.12.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny