Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
W latach 1947-1948 Lejb Majzels podróżował po Polsce poszukując dzieci żydowskich mieszkających z polskimi rodzinami. Działał na zlecenie Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, a sprawozdanie z jego dwuletnich poszukiwań znajduje się dziś w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Anna Bikont, w swojej książce „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” analizuje skrupulatne notatki Majzelsa, a przede wszystkim szuka odpowiedzi na pytanie o losy odnalezionych przez niego dzieci.
W rozmowie udział wezmą Anna Bikont oraz dr Helena Datner, autorka książki „Po Zagładzie: społeczna historia żydowskich domów dziecka, szkół, kół studentów w dokumentach Centralnego Komitetu Żydów w Polsce”. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot.
Początek wydarzenia 14 kwietnia o 18:00. Transmisja na Facebooku.
Anna Bikont - pisarka i reportażystka, autorka, finalistka Nagrody Nike. Jest autorką wielokrotnie nagradzanych reportaży, m.in. „My z Jedwabnego" (2012), „Sendlerowa. W ukryciu" (2017). Uhonorowana doktoratem honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.
dr Helena Datner - historyczka i socjolożka, pracowniczka Żydowskiego Instytutu Historycznego. Autorka m.in „Ta i tamta strona. Żydowska inteligencja Warszawy drugiej połowy XIX wieku" (2007), „Po Zagładzie: społeczna historia żydowskich domów dziecka, szkół, kół studentów w dokumentach Centralnego Komitetu Żydów w Polsce” (2017).
Wojciech Szot - krytyk literacki, wydawca, prowadzi stronę poświęconą literaturze zdaniemszota.pl
_
„Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, wyd. Czarne, 2022 dostępna jest w Księgarni na Tłomackiem https://ksiegarnianatlomackiem.pl/cena-w-poszukiwaniu...
Zdjęcie: Dwie dziewczynki, jedna z lalką, Julia Pirotte, ze zbiorów ŻIH, #deletpl
https://delet.jhi.pl/pl/library/item/1267995
__
Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.
Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst
Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/