Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Jak Adam Mickiewicz i Zygmunt Krasiński postrzegali Żydów, jak Żydzi są obecni w ich biografiach? Jakie znaczenie dla polskiej kultury mają dwa mity romantyczne: filosemicki mit Jankiela i antysemicki – Przechrzty? Jak odbierali romantyków sami Żydzi mówiący po polsku, w jidysz i po hebrajsku: Józef Opatoszu, Jakub Appenszlak, moderniści, awangardyści i powojenni twórcy.
W spotkaniu udział wezmą:
dr hab. Alina Molisak – historyczka literatury współczesnej, pracuje na Wydziale Polonistyki UW. Badaczka literatury Zagłady, literatury polsko-żydowskiej, poetyki miejskich przestrzeni XX-wiecznych
dr Aleksandra Sekuła – historyczka literatury, doktor nauk humanistycznych, redaktorka naczelna biblioteki Wolne Lektury. Zawodowo i naukowo zajmuje się polskim romantyzmem, historią idei i teorią kultury.
Prowadzenie:
dr Karolina Szymaniak – adiunktka w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pracowniczka naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Bada współczesną literaturę jidysz, polsko-żydowskie stosunki kulturowe, politykę pamięci oraz teorie modernizmu i awangardy.
__
Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.
Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst
Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/