Roślinność getta i miejsca-po-getcie | oprowadzanie i spacer
Zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim" i spacer ulicami Muranowa, które poprowadzi Karolina Wróbel-Bardzik. Wydarzenie rozpocznie się 10 września o godzinie 16:00.
wydarzenia na stronę(23).png

Wydarzenie na Facebooku

Podczas oprowadzania po wystawie i spaceru ulicami Muranowa Karolina Wróbel-Bardzik, członkini Zespołu Badań Pamięci o Zagładzie w Instytucie Kultury Polskiej UW, opowie o tym, jakie zmiany botaniczne nastąpiły na gruzowisku dawnego getta w kontekście ekologii miast (po)wojennych, jak i specyfiki ekologii przestrzeni gettowej. Prowadząca poruszy temat wykluczenia środowiskowego wobec Zagłady i opowie, czym jest uprawa roślin w warunkach ekstremalnych: ogrodnictwo i warzywnictwo miejskie, „rolnictwo na ruinach" jako forma oporu pośredniego, cywilnego, forma strategii przetrwania.

 

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Data i godzina spaceru: 10 września 2023, 16:00

Oprowadza: Karolina Wróbel-Bardzik

Miejsce zbiórki: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 10.09".

W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

 

_____

Karolina Wróbel-Bardzik – absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorantka w Zakładzie Historii Kultury IKP UW, członkini Zespołu Badań Pamięci o Zagładzie oraz Zespołu Sztuk Społecznych IKP. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. problematykę relacji ludzi i zwierząt w kulturze, studia środowiskowe, miejskie oraz badania nad Zagładą i historią getta warszawskiego.

_____

Spacer towarzyszy wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", która towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej. Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.

Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.

Więcej informacji o wystawie.

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

 

Dzień: 10.09.2023
Godzina: 16:00
Miejsce: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów