Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Ona jest Żydówką, on Polakiem. Noemi kocha Kamila, studenta malarstwa. Młodzi często rozstają się i wracają do siebie, ponieważ dziewczyna doświadcza neurotycznej zazdrości. Kolejnej nocy Noemi czeka na powrót ukochanego, rozpamiętując dzieje ich związku, ale to noc przed atakiem Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. Słychać już pierwsze wystrzały. Swobodną adaptację opowiadania Adolfa Rudnickiego z 1937 r. wyreżyserował Janusz Nasfeter, a główną rolę zagrała Elżbieta Czyżewska.
Zapraszamy na rozmowę online o filmie – gościem Bartosza Kwiecińskiego będzie Paweł Jaskulski.
Film mogą Państwo obejrzeć w dowolnej chwili w serwisie 35mm.online:
https://35mm.online/vod/fabula/niekochana
Gość:
dr Paweł Jaskulski – pracuje w Zakładzie Retoryki i Mediów w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Autor książki Niewygodna zagadka. Twórczość Janusza Nasfetera (2021). Należy do Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Zajmuje się nowym kanonem kina polskiego, literaturą współczesną, muzyką rockową.
Prowadzący:
dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej, pracownik Centrum Badań Holokaustu UJ. Autor książki Obrazy i klisze: między biegunami wizualnej pamięci Zagłady (2012), pracuje nad monografią poświęconą wizerunkowi ocalonego w kinie polskim.
_____
W ramach cyklu seminariów filmowych zapraszamy na projekcję oraz dyskusję z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim. Będzie to próba spojrzenia na klasyczne dzieła z nieoczywistej i nieopisanej w literaturze perspektywy. Prosimy o obejrzenie filmu w serwisie 35mm.online, a potem zapraszamy na dyskusję online z zaproszonym gościem oraz zebraną publicznością.
Chcielibyśmy Państwu na nowo opowiedzieć o kinie PRL, kładąc nacisk na obecność tematów żydowskich. Zaprezentujemy filmy mniej znane, niekiedy ich dobór będzie zaskakujący, postaramy się odkryć ich ukryte sensy, konteksty i osobiste motywy powstania.
Cykl składa się z jedenastu projekcji, a do dyskusji zaprosi Bartosz Kwieciński (UJ).