Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Centralny Komitet Żydów w Polsce oficjalnie zawiązał się w listopadzie 1944 r. w dopiero co wyzwolonym spod niemieckiej okupacji Lublinie. Do lutego 1945 r. funkcjonował pod nazwą Tymczasowy Komitet Żydów w Polsce. CKŻP był największą po wojnie instytucją żydowską w kraju. Komitet skupiał przedstawicieli większości zalegalizowanych żydowskich partii politycznych i organizacji społecznych, reprezentował Żydów polskich wobec władz państwa i różnego rodzaju struktur żydowskich za granicą. Jego aktywność obejmowała niemal wszystkie dziedziny życia żydowskiego w Polsce w drugiej połowie lat czterdziestych XX w.
Sesja zorganizowana w 80. rocznicę powstania Centralnego Komitetu Żydów w Polsce ma za zadanie dostarczyć wiedzy o działaniach Komitetu na rzecz ocalałych z Zagłady podejmowanych w odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej dla nich palące wyzwania pierwszego powojennego pięciolecia. Jej tematem wiodącym chcemy uczynić aktywność Komitetu podejmowaną na rzecz dzieci żydowskich.
Wydarzenie odbędzie się w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) 25 lutego 2025 r.
Udział publiczności w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 20 lutego 2025 r. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Konferencja będzie transmitowana na YouTube ŻIH.
PROGRAM