Siches Chulin. Pogawędki | Spotkanie i pokaz ilustracji Mojżesza Brodersona i Eliezera Lissitzky’ego ze zbiorów ŻIH
Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Pogawędki. Artystyczna książka Mojżesza Brodersona i Eliezera Lissitzky’ego” wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego!
wydarzenia na stronę(96).png

Wydarzenie na Facebooku

„Siches chulin. Pogawędki. Artystyczna książka Mojżesza Brodersona i Eliezera Lissitzky’ego” stanowi reedycję unikatowego dzieła żydowskiej awangardy okresu międzywojennego. Książka Irminy Gadowskiej, Krystyny Radziszewskiej, Dariusza Dekierta i Piotra Rypsona składa się z dwóch części. Pierwsza jest teoretycznym omówieniem bibliofilskiego dzieła, traktującego o ludzkich popędach (takich jak libido i śmierć). W drugiej reprodukowane są ilustracje Lisickiego oraz oryginalny tekst monodramu Brodersona wraz z tłumaczeniem na język polski autorstwa Agaty Salamon i Dariusza Dekierta. Całość sytuuje się na pograniczu badań historycznych, literaturoznawczych i artystycznych.

Wydanie, mające niezwykle kunsztowny charakter, łączy modernistyczne projekty graficzne (ilustrację i religijne liternictwo) z żydowskim ekspresjonizmem. Znajdziemy w nim tematy zmysłowości, życia, śmierci i przeznaczenia z jednoczesnym zachowaniem ironii i dystansu. Pracę można odczytywać jako niekonwencjonalny eksperyment zarówno z tradycją, jak i z formą literacką czy artystyczną w ogólności. Książka z pewnością przypadnie do gustu koneserom sztuki, miłośnikom symbolicznej literatury, przedwojennej poezji, kultury i tradycji.

O książce porozmawiają jej autorki i autorzy: Irmina Gadowska, Krystyna Radziszewska, Dariusz Dekiert i Piotr Rypson, a także autorka oprawy graficznej, Elżbieta Kiełczykowska.

Spotkanie będzie połączone z pokazem książek ilustrowanych przez Mojżesza Brodersona i Eliezera Lissitzky’ego ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Wydarzenie odbędzie się 14 listopada 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

_____

prof. Krystyna Radziszewska – redaktorka książki. Wykładowczyni na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzi seminaria z zakresu kultury, historii i literatury Niemców i Żydów w Łodzi. Bada relacje polsko-niemieckie. Współredagowała wiele publikacji poświęconych tematyce żydowskiej, m.in. „Tańczymy zaczarowani taniec młodości”.

Dariusz Dekiert – redaktor książki. Hebraista, językoznawca, tłumacz przysięgły języka hebrajskiego. Studiował na kierunkach judaistyka, semitystyka i historia na Freie Universität Berlin. Jest autorem wielu tekstów poświęconych kulturze i religii żydowskiej.

dr Irmina Gadowska – redaktorka książki. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W 2004 roku uzyskała stopnia doktora nauk humanistycznych na podstawie dysertacji poświęconej środowisku żydowskich malarzy w Łodzi w latach 1880–1919, której promotorem był prof. dr hab. Andrzej K. Olszewski. Od 2004 roku zatrudniona w Katedrze Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Należy do: Stowarzyszenia Historyków Sztuki (oddział w Łodzi), Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Komisja Historii i Kultury Żydów, Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich. Jest członkinią zarządów: Fundacji Monumentum Judaicum Lodzense w Łodzi i Stowarzyszenia Centrum Badań Żydowskich w Łodzi.

dr Piotr Rypson – autor tekstu wprowadzającego do książki. Historyk sztuki, kurator, krytyk, literaturoznawca, publicysta. W 2018 pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (2018). Autor wielu książek, w tym „Piramida, słońce, labirynty” (2002), „Książki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku” (2000), „Krzysztof Wodiczko. Sztuka publiczna” (1995) i „Obraz słowa. Historia poezji wizualnej| (1989), |Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949| (2011), a także oraz ponad 150 artykułów, esejów, tekstów w katalogach i recenzji drukowanych w Polsce i zagranicą. W styczniu 2024 objął stanowisko dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Elżbieta Kiełczykowska – autorka oprawy graficznej, graficzka kreatywna. absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykonywała prace projektowe m.in. dla: Królikarni, Muzeum Literatury w Warszawie, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Muzeum Narodowego w Warszawie, Fundacji GESSEL dla MNW, Biblioteki Polskiej w Paryżu. Książki jej projektu otrzymywały nagrody w Polsce i za granicą. Współautorka koncepcji graficznej kwartalnika „Twój Kurier Ilustrowany – O!ZNAKI PRACY”.

Dzień: 14.11.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku