Spacer | Trakt pamięci męczeństwa i walki Żydów
Zapraszamy na spacer edukacyjny wzdłuż Traktu pamięci męczeństwa i walki Żydów polskich, który przebiega między Pomnikiem Bohaterów Getta a Murem-Pomnikiem Umschlagplatz.
Spacery(16).png

Wydarzenie na Facebooku

Spod pomnika Rapoporta przejdziemy traktem upamiętniającym ostatnią drogę mieszkańców getta na Umschlagplatz, skąd niemal 300 tys. osób wywieziono latem 1942 r. do obozu zagłady w Treblince. Zatrzymamy się przy upamiętnieniach Emanuela Ringelbluma, twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, a także Mordechaja Anielewicza i Pawła Frenkla, przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego.

Wspomnimy również Szmula Zygielbojma, członka Rady Państwa Rządu RP na uchodźstwie i jego rozpaczliwe apele do społeczności międzynarodowej o ratowanie polskich Żydów, Frumkę Płotnicką i inne kobiety zaangażowane w walkę zbrojną z niemieckim okupantem, a także Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską, opiekunów Domu Sierot w warszawskim getcie. Spacer zakończymy pod Murem-Pomnikiem Umschlagplatz, będącym symbolicznym upamiętnieniem mieszkańców getta warszawskiego wywiezionych z tego miejsca do obozu zagłady w Treblince.

 

Oprowadza: Szymon Pietrzykowski, Dział Edukacji ŻIH

Miejsce zbiórki: pomnik Bohaterów Getta przy Muzeum Polin

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl  W tytule prosimy wpisywać „Spacer 30 czerwca”.

Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

Dzień: 30.06.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Pomnik Bohaterów Getta