Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
W 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim zapraszamy na spacer śladami powojennej pamięci o getcie i powstaniu. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co było ważne dla ocalałych z Zagłady, jak kwietniowe powstanie widziały komunistyczne władze i jakie wojny pamięci można znaleźć w dzisiejszej Warszawie. Zobaczymy miejsce-po-getcie, ale usłyszymy też głos tych, którzy historię z własnej żydowskiej perspektywy pisali, jeszcze gdy Zagłada trwała.
Spacer rozpocznie się pod Żydowskim Instytutem Historycznym przy ul. Tłomackie 3/5 w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godzinie 11:00.
Udział w spacerze jest bezpłatny.
Oprowadza: Franciszek Bojańczyk
Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl W tytule prosimy wpisywać „Spacer 21.04”.
Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.
_____
Franciszek Bojańczyk – studiował historię i hebraistykę w Warszawie, Pradze i Tel-Awiwie. Jako przewodnik i pilot oprowadzał po Izraelu, Skandynawii i USA. Współpracował m.in. z, Fundacją Taubego i Forum Dialogu, kierował działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, a obecnie jest Głównym Specjalistą ds. Promocji i Współpracy z Diasporą w Muzeum POLIN.
Na ilustracji: Przemianowanie ulicy Nalewki na ulicę Bohaterów Ghetta, 1947, zbiory ŻIH (DZIH E 44/70)
Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants