Spacer po cmentarzu na Okopowej śladami grobów cadyków i rabinów [BRAK WOLNYCH MIEJSC]
Zapraszamy na oprowadzanie po cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, które odbędzie się 11 sierpnia 2024 r. o godzinie 11:00. [BRAK WOLNYCH MIEJSC]
Kopia – Marsz_Pamieci(2).png

Wydarzenie na Facebooku

Cmentarz przy ulicy Okopowej to największa w Warszawie i druga co do wielkości żydowska nekropolia w Polsce. Istniejący od 1806 r. był świadkiem przeszło dwóch wieków historii społeczności żydowskiej w Warszawie.

Na warszawskim cmentarzu pochowanych jest wielu rabinów i cadyków, m.in. Izaak Cylkow, Icchak Meir Kanał, Majer Warszawiak, cadyk z Sokołowa Podlaskiego Icchak Zelig Morgensztern, czy Szmuel Wanjberg, cadyk ze Słonimia. Spoczywają tam także m.in. bliscy rabina Kalonimusa Kalmana Szapiry, którzy zginęli w pierwszych dniach II wojny światowej. To właśnie im poświęcimy szczególną uwagę podczas spaceru.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Data i godzina spaceru: 11 sierpnia 2024, 11:00

Oprowadza: Szymon Pietrzykowski

Miejsce zbiórki: brama główna Cmentarza, Okopowa 49/51

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 11.08”.

Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

Uwaga: mężczyzn wchodzących na teren cmentarza żydowskiego obowiązuje nakrycie głowy!

_____

Wydarzenie towarzyszy Marszowi Pamięci 2024. W 82. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej chcemy zwrócić uwagę na kwestię życia religijnego w getcie. Przybliżamy szczególną formę oporu cywilnego, jakim było przestrzeganie zasad judaizmu w nieludzkich warunkach getta.
O sytuacji religijnych Żydów w getcie warszawskim, a przede wszystkim o roli i znaczeniu ich przywódców duchowych, opowiadamy przez pryzmat pięciu rabinów: Kalonimusa Kalmana Szapiry, Szymona Huberbanda, Szymszona Sztokhamera, Menachema Ziemby i Josefa Lejnba Gelerntera. Każdy z nich wypełniał swoją misję inaczej, wszyscy jednak robili, co mogli, by pomóc swoim społecznościom – jednocześnie próbując znaleźć odpowiedź na pytanie o sens cierpienia i obecność Boga w tak okrutnym świecie.
Przyglądamy się różnym formom życia religijnego, organizowaniu pomocy społecznej dla ortodoksyjnych Żydów, nauczaniu w konspiracyjnych jesziwach oraz wygłaszanym przez rabinów kazaniom, które w najtrudniejszych chwilach dodawały sił. Skupiamy się nie tylko na religii jako zestawie praktyk i rytuałów, ale także jako na idei łączącej wielu mieszkańców getta.
Marszowi Pamięci towarzyszy rzeźba stworzona we współpracy z HOS Gallery instalacja artystyczna autorstwa Norberta Delmana, która do 21 września pozostaje w przestrzeni miejskiej, upamiętniając cały okres trwania wielkiej akcji likwidacyjnej.

Program wydarzeń towarzyszących

Dzień: 11.08.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Cmentarz Żydowski, ul. Okopowa 49/51