Spacer śladami muranowskich upamiętnień
Zapraszamy na spacer po warszawskim Muranowie ścieżką miejsc, w których podtrzymywana jest pamięć o dawnej dzielnicy żydowskiej i getcie. Spacer poprowadzi Beata Chomątowska.
Kopia – Marsz_Pamieci(6).png

Wydarzenie na Facebooku

Muranów – w swym założeniu cały będący osiedlem-pomnikiem – pełen jest rozmaitych form upamiętnienia dawnych mieszkańców i mieszkanek dzielnicy, na której gruzach powstał. Od monumentalnego Pomnika Bohaterów Getta i kopiec przy ul. Miłej, przez kamienne tablice Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, upamiętnienie Archiwum Ringelbluma, kolorowe murale, aż po mirabelkę z Nalewek.

Śladami upamiętnień na Muranowie poprowadzi nas Beata Chomątowska. Podczas spaceru odwiedzimy także rzeźbę „Spotkanie” towarzyszącą tegorocznemu Marszowi Pamięci, którą do 21 września 2024 r. można oglądać u zbiegu ulic Dzielnej i Karmelickiej.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Data i godzina spaceru: 4 sierpnia 2024, 11:00

Oprowadza: Beata Chomątowska

Miejsce zbiórki: Żydowski Instytut Historyczny

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 4.08”.

Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

_____

Wydarzenie towarzyszy Marszowi Pamięci 2024. W 82. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej chcemy zwrócić uwagę na kwestię życia religijnego w getcie. Przybliżamy szczególną formę oporu cywilnego, jakim było przestrzeganie zasad judaizmu w nieludzkich warunkach getta. Skupiamy się nie tylko na religii jako zestawie praktyk i rytuałów, ale także jako na idei łączącej wielu mieszkańców getta.

O sytuacji religijnych Żydów w getcie warszawskim, a przede wszystkim o roli i znaczeniu ich przywódców duchowych, opowiadamy przez pryzmat pięciu rabinów: Kalonimusa Kalmana Szapiry, Szymona Huberbanda, Szymszona Sztokhamera, Menachema Ziemby i Josefa Lejnba Gelerntera. Każdy z nich wypełniał swoją misję inaczej, wszyscy jednak robili, co mogli, by pomóc swoim społecznościom – jednocześnie próbując znaleźć odpowiedź na pytanie o sens cierpienia i obecność Boga w tak okrutnym świecie. 

Marszowi Pamięci towarzyszy rzeźba stworzona we współpracy z HOS Gallery instalacja artystyczna autorstwa Norberta Delmana, która do 21 września pozostanie przy ul. Dzielnej 5, upamiętniając cały okres trwania wielkiej akcji likwidacyjnej.

Program wydarzeń towarzyszących

_____

Beata Chomątowska – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia europeistka i religioznawczyni. Współzałożycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, które działa na warszawskim Muranowie, w latach 2010-2022 jego prezeska. Autorka m.in. książek Stacja Muranów (2016), Pałac. Biografia intymna (2015), Lachert i Szanajca. Architekci awangardy (2015) oraz Betonia. Dom dla każdego (2018).

Dzień: 04.08.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny