Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Przed II wojną światową większość z trzystupięćdziesięciotysięcznej żydowskiej społeczności Warszawy stanowiły osoby religijne. Życiu religijnemu przewodzili rabini – ortodoksyjni, chasydzcy i reformowani – a były wśród nich postacie wybitne, jak Mojżesz Schorr czy Menachem Ziemba.
Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z warszawskimi rabinami i żydowskim życiem religijnym. Rozpoczniemy na Tłomackiem, gdzie stała Wielka Synagoga i gdzie do dziś stoi gmach Instytutu Nauk Judaistycznych. Odwiedzimy m.in. miejsce, w którym w getcie mieścił się Wydział Religijny przy Radzie Żydowskiej, a także zajrzymy dalej w przeszłość na nieistniejącą dziś ul. Gęsią, gdzie w XIX w. działała Szkoła Rabinów. Zatrzymamy się też przy upamiętnieniach rabinów, m.in. przy Dzielnej 5, gdzie mieszkał i działał rabin Kalonimus Kalman Szapiro, a obecnie znajduje się poświęcona mu tablica i rzeźba „Spotkanie” towarzysząca tegorocznemu Marszowi Pamięci.
Udział w spacerze jest bezpłatny.
Data i godzina spaceru: 8 września 2024, 11:00
Oprowadza: Szymon Pietrzykowski
Miejsce zbiórki: Żydowski Instytut Historyczny
Zapisy mailowe przyjmujemy od 26 sierpnia pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 8.09”.
Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.
_____
Wydarzenie towarzyszy Marszowi Pamięci 2024. W 82. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej chcemy zwrócić uwagę na kwestię życia religijnego w getcie. Przybliżamy szczególną formę oporu cywilnego, jakim było przestrzeganie zasad judaizmu w nieludzkich warunkach getta.
O sytuacji religijnych Żydów w getcie warszawskim, a przede wszystkim o roli i znaczeniu ich przywódców duchowych, opowiadamy przez pryzmat pięciu rabinów: Kalonimusa Kalmana Szapiry, Szymona Huberbanda, Szymszona Sztokhamera, Menachema Ziemby i Josefa Lejnba Gelerntera. Każdy z nich wypełniał swoją misję inaczej, wszyscy jednak robili, co mogli, by pomóc swoim społecznościom – jednocześnie próbując znaleźć odpowiedź na pytanie o sens cierpienia i obecność Boga w tak okrutnym świecie.
Przyglądamy się różnym formom życia religijnego, organizowaniu pomocy społecznej dla ortodoksyjnych Żydów, nauczaniu w konspiracyjnych jesziwach oraz wygłaszanym przez rabinów kazaniom, które w najtrudniejszych chwilach dodawały sił. Skupiamy się nie tylko na religii jako zestawie praktyk i rytuałów, ale także jako na idei łączącej wielu mieszkańców getta.
Marszowi Pamięci towarzyszy rzeźba stworzona we współpracy z HOS Gallery instalacja artystyczna autorstwa Norberta Delmana, która do 21 września pozostaje w przestrzeni miejskiej, upamiętniając cały okres trwania wielkiej akcji likwidacyjnej.