Oprowadzanie autorskie | Spotkanie – rzeźba towarzysząca Marszowi Pamięci
Zapraszamy na pierwsze wydarzenie towarzyszące Marszowi Pamięci 2024. 28 lipca spotkamy się przy rzeźbie „Spotkanie”, by porozmawiać z jej twórcą, Norbertem Delmanem.
Kopia – Marsz_Pamieci(8).png

Wydarzenie na Facebooku

Tegorocznemu Marszowi Pamięci towarzyszy rzeźba „Spotkanie” stworzona we współpracy z HOS Gallery. Od 22 lipca do 21 września można oglądać ją przy ulicy Dzielnej 5, gdzie w czasie II wojny światowej mieszkał rabin Kalonimus Kalman Szapiro.

Zapraszamy na spotkanie z jej twórcą, Norbertem Delmanem, który opowie o wizji, inspiracjach, procesie tworzenia rzeźby, a także o znaczeniu, jakie ma dla niego miejsce, w którym się ona znajduje.

 

Spotkanie odbędzie się 28 lipca 2024 r. przy ul. Dzielnej 5 (róg Karmelickiej) o godzinie 11:00.

_____

Wydarzenie towarzyszy Marszowi Pamięci 2024. W 82. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej chcemy zwrócić uwagę na kwestię życia religijnego w getcie. Przybliżamy szczególną formę oporu cywilnego, jakim było przestrzeganie zasad judaizmu w nieludzkich warunkach getta.

O sytuacji religijnych Żydów w getcie warszawskim, a przede wszystkim o roli i znaczeniu ich przywódców duchowych, opowiadamy przez pryzmat pięciu rabinów: Kalonimusa Kalmana Szapiry, Szymona Huberbanda, Szymszona Sztokhamera, Menachema Ziemby i Josefa Lejnba Gelerntera. Każdy z nich wypełniał swoją misję inaczej, wszyscy jednak robili, co mogli, by pomóc swoim społecznościom – jednocześnie próbując znaleźć odpowiedź na pytanie o sens cierpienia i obecność Boga w tak okrutnym świecie. 

Przyglądamy się różnym formom życia religijnego, organizowaniu pomocy społecznej dla ortodoksyjnych Żydów, nauczaniu w konspiracyjnych jesziwach oraz wygłaszanym przez rabinów kazaniom, które w najtrudniejszych chwilach dodawały sił. Skupiamy się nie tylko na religii jako zestawie praktyk i rytuałów, ale także jako na idei łączącej wielu mieszkańców getta.

Marszowi Pamięci towarzyszy rzeźba stworzona we współpracy z HOS Gallery instalacja artystyczna autorstwa Norberta Delmana, która do 21 września pozostaje w przestrzeni miejskiej, upamiętniając cały okres trwania wielkiej akcji likwidacyjnej.

Program wydarzeń towarzyszących

_____

Norbert Delman – urodzony w 1989 w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Mirosława Bałki w latach 2009–2014, studiował sztuki piękne w University College Falmouth. W latach 2016–2020 współtworzył przestrzeni artystycznej Stroboskop w Warszawie. Jego prace zostały zaprezentowane między innymi w:Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, CSW Zamek Ujazdowski Warszawa, Biennale de La Biche, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Historii Jugosławii, LUDWIG MÚZEUM w Budapeszcie, Edinburgh Sculpture Workshop, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Stypendysta Ministra Kultury oraz Grand Prix Gustaw Seitz Muzeum.

Dzień: 28.07.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: ul. Dzielna 5 / róg Karmelickiej