Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Spotkanie z Hanką Grupińską poświęcimy przede wszystkim jej książce „Ciągle po kole”, zbiorze rozmów z żołnierzami getta warszawskiego, i jej kontynuacji, „Odczytaniu listy”, która przedstawia historie powstańców Żydowskiej Organizacji Bojowej. Wydawnictwo Wielka Litera ostatnio wznowiło obie książki, pierwsza z nich została wzbogacona o niepublikowane wcześniej fotografie.
We wstępie do „Odczytania listy” Marek Edelman napisał: „Getto warszawskie nie ma cmentarza. Kości żołnierzy żydowskich są zmieszane z cegłami zburzonego miasta. Proch spalonych ciał zmieszany z ziemią. Nie ma grobów, nie ma kamiennych tablic. I nie ma człowieka z jego imieniem i nazwiskiem, z opowieścią najkrótszą, kim był i jak żył.” W rozmowie z Karoliną Szymaniak Hanka Grupińska opowie jak ze strzępków informacji udało jej się odtworzyć historie życia jej bohaterów.
Gość:
Hanka Grupińska – współpracowała z pismami podziemnymi w okresie PRL, współzałożycielka poznańskiego „Czasu Kultury”. W latach 90. mieszkała w Izraelu. Oprócz dwóch wymienionych książek jest autorką także: „Najtrudniej jest spotkać Lilit”, „Buntownicy”, „12 opowieści żydowskich”, „Dalekowysoko”. Przez wiele lat zajmowała się historią zagłady Żydów i kulturą współczesnego Izraela. Przez ostatnie dziesięć przyglądała się losom Tybetańczyków.
Prowadzenie:
dr Karolina Szymaniak – adiunktka w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pracowniczka naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Bada współczesną literaturę jidysz, polsko-żydowskie stosunki kulturowe, politykę pamięci oraz teorie modernizmu i awangardy.