Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Na tle większości wysokorozwiniętych państw, których obrona cywilna od lat nie musiała weryfikować swojej skuteczności podczas działań zbrojnych, Izrael jest niewątpliwie ewenementem. Szczególnie interesujący przypadek dla badaczy systemów ochrony ludności stanowi rejon Otef ‘Aza – przygraniczny pas miejscowości, które od dwóch dekad narażone są na bezpośredni ostrzał rakietowy i moździerzowy ze Strefy Gazy, a w 2023 roku stały się głównym celem ataku przeprowadzonego przez Hamas. Charakterystyczne uwarunkowania bezpieczeństwa tego obszaru wymuszają wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu obrony cywilnej, które na tak dużą skalę nie są stosowane nigdzie indziej na świecie.
W jaki sposób izraelska ludność zamieszkująca „na linii frontu” przystosowała się do życia w ciągłym zagrożeniu? Dlaczego miasto Sderot zasłużyło na miano „światowej stolicy schronów”? Jak aplikacje mobilne ratują życie pod ostrzałem? Na czym polega fenomen odporności społecznej na obszarze Zachodniego Negewu i co zmieniło się w regionie po 7 października 2023 roku? Na te i inne pytania odpowie dr Joanna Przybylak.
Seminarium odbędzie się 7 stycznia 2024 r. o godz. 11:00 w SALI NR 20 W GMACHU GŁÓWNYM ŻIH i nie będzie nagrywane.
_____
dr Joanna Przybylak – absolwentka Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej, stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie uzyskała w 2022 r. na podstawie rozprawy „Funkcjonowanie obrony cywilnej w warunkach konfliktu asymetrycznego na przykładzie rejonu Otef Gaza w Izraelu” (praca została wyróżniona w XI edycji konkursu im. Majera Bałabana). Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze obejmują organizację systemu bezpieczeństwa Izraela, teorię odstraszania militarnego oraz obronę cywilną.
Fot. J. Przybylak