Święte arcydzieło. Symbolika i materialność zwoju Tory – koncepcja wystawy i publikacji
Zapraszamy na seminarium naukowe 22 października 2024 r., które poprowadzi Michał Krasicki z Działu Sztuki ŻIH.
seminaria (43).png

Wydarzenie na Facebooku

WYDARZENIE ODBĘDZIE SIĘ WYJĄTKOWO W SALI NR 20 W GMACHU GŁÓWNYM ŻIH.

Przygotowywana właśnie w Żydowskim Instytucie Historycznym wystawa „Święte arcydzieło” – a także towarzysząca jej publikacja – poświęcona będzie zwojowi Tory. Jednym z jej głównych celów będzie zaprezentowanie świeżego spojrzenia na ten najważniejszy żydowski przedmiot kultowy oraz zarysowanie praktycznie nieobecnej w dotychczasowych badaniach nad judaikami kultowymi perspektywy, w której znajomość Biblii i rytuałów judaizmu łączy się z wizualną analizą materialnych przedmiotów oraz ich ikonograficznej obecności w kulturze.

„Święte arcydzieło”, wszystko na to wskazuje, będzie pierwszą w historii światowego wystawiennictwa ekspozycją eksplorującą wizualny aspekt istnienia zwoju Tory w europejskiej żydowskiej i nie-żydowskiej (zasadniczo chrześcijańskiej) przestrzeni kultury. Wystawa poświęcona będzie przede wszystkim trzem zagadnieniom: 1) materialnej formie oraz symbolicznym znaczeniom zwoju Tory rozpatrywanym w kontekście tradycji judaizmu, 2) formom reprezentacji rodału w sztuce i rzemiośle od czasów starożytnych po II wojnę światową, oraz 3) materialności zwojów Tory, ze szczególnym uwzględnieniem wtórnego wykorzystania pergaminu przez żydowskich i nie-żydowskich rzemieślników w czasie Zagłady i bezpośrednio po jej zakończeniu. Spojrzenie na rodał jako na swoiste dzieło sztuki ma pełnić funkcję pomostu między opozycyjnymi perspektywami: ateistyczną i religijną, a także judaistyczną i chrześcijańską.

Pomysłodawcą oraz autorem koncepcji wystawy i publikacji jest Michał Krasicki, który przybliży założenia projektu.

Seminarium odbędzie się 22 października 2024 r. o godz. 11:00 w sali nr 20 w gmachu głównym ŻIH i nie będzie nagrywane.

_____

Michał Krasicki, kustosz zbiorów oraz kurator i producent wystaw w Dziale Sztuki ŻIH z 12-letnim stażem. Absolwent Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ­­– dyplom z antycznej filozofii prawa. Tłumacz książek z języka francuskiego – m.in.: Vladimir Jankélévitch Bez przedawnienia (2013) i Georges Didi-Huberman Papiery–fotografie (z Marią Braunstein, 2019). Autor przewodnika po ŻIH (z Zuzanną Flisowską, 2013) i wystawy stałej Mała synagoga na Tłomackiem (2018–2024). Pomysłodawca i współkurator zrealizowanej w 2023 r. wystawy Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943–1956) oraz towarzyszącej jej pionierskiej publikacji Pomniki oporu. Źródła artystyczne do studiów nad pamięcią o powstaniu w getcie warszawskim (1943–1956).

Dzień: 22.10.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny