Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
„Asymilacja się nie udała, za to udała się poezja” – tak Artur Sandauer napisał o Julianie Tuwimie w podsumowaniu książki „O sytuacji pisarza polskiego pochodzenia żydowskiego”, którą sam zdefiniował jako analizę niemożliwości asymilacji.
Ta niemożliwość zdeterminowała zarówno samookreślenie Sandauera, jak i jego postawę twórczą jako pisarza, krytyka, literaturoznawcy, publicysty, osoby publicznej. Naznaczony niemożliwością asymilacji, w pełni akulturowany, a mimo to nie dopuszczony do wspólnoty dominującej – wiecznie utrzymującej obcego w progu na wpół-otwartych drzwi, Sandauer dał wyraz temu wyobcowaniu w swojej różnogatunkowej twórczości – zawsze nasyconej autobiografizmem.
Prelegentka skupi się na pokazaniu kilku znamiennych przykładów z twórczości Sandauera z różnych momentów jego aktywności, aby wyjaśnić, jak widział on utopijny projekt asymilacji przez pryzmat tego, co później Zygmunt Bauman, zainspirowany głęboką lekturą jego prac, nazwał fundamentalnym rozziewem (fissure). Ów rozziew stanowi przyczynę wygnania i samotności, ale pomaga również stać się twórczym.
Seminarium odbędzie się 18 lutego 2025 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
_____
dr Justyna Koszarska-Szulc – kuratorka i badaczka, autorka książki „«Wierny własnemu rozdarciu». Problematyka tożsamościowa w twórczości Artura Sandauera”. W 2022 roku obroniła doktorat w Instytucie Badań Literackich PAN, za który została uhonorowana I nagrodą w Konkursie im. Majera Bałabana oraz I nagrodą w konkursie im. Inki Brodzkiej-Wald. Wspólnie z Natalią Romik była kuratorką wystaw „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” (2024) oraz „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” (2018). Pracowała w zespole kuratorskim przygotowującym wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W latach 2020–2021 stypendystka The Rothschild Foundation Hanadiv Europe i Memorial Foundation for Jewish Culture. Współpracuje z United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie w ramach projektu „Holocaust Justice Project”.