Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Wykład Adama Stepnowskiego dotyczyć będzie zjawiska literackiego szundu pisanego w języku jidysz. Szund to krótkie, sensacyjne utwory prozatorskie skierowane do szerokiego grona odbiorców. Podczas wykładu zostanie przedstawiona problematyka i główne cechy tej literatury, do tej pory w większości nieprzetłumaczonej na inne języki. Ogromny zakres materiału badawczego, liczący tysiące książek, stwarza ciekawe wyzwania badawcze, które również zostaną omówione podczas wykładu. Wystąpienie będzie również zawierać projekt publikacji naukowej opartej na pracy doktorskiej.
Seminarium odbędzie się 11 lutego 2025 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
_____
dr Adam Stepnowski – literaturoznawca, tłumacz i nauczyciel języka jidysz. Absolwent Katedry Judaistyki im Tadeusza Taubego we Wrocławiu. Stypendysta Rothschild Foundation Hanadiv Europe, Instytutu Nevzlina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Biblioteki Medema w Paryżu oraz The Institute for the History of Polish Jewry na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Na Wydziale Filologicznym UWr w 2024 r. obronił pracę doktorską dotyczącą zjawiska jidyszowej literatury szundu do 1914 r.