Topografia i funkcjonowanie obozu zagłady Treblinka II
Zapraszamy seminarium naukowe, które 7 maja 2024 r. poprowadzi dr inż. Sebastian Różycki z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
seminaria (19).png

Wydarzenie na Facebooku

Dr inż. Sebastian Różycki od wielu lat prowadzi badania na terenach poobozowych w Polsce wykorzystując dane przestrzenne. W 2023 roku kierował pracami na terenie obozu zagłady Treblinka II, podczas których odnaleziono m.in. fragmenty posadzki i fundamentów w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdowały się komory gazowe. Podczas seminarium dr inż. Różycki zaprezentuje przegląd dokumentów archiwalnych, danych przestrzennych oraz wyników badań archeologicznych opisujących topografię i funkcjonowanie obozu zagłady Treblinka II.

Seminarium odbędzie się 7 maja 2024 r. o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie).

 

dr inż. Sebastian Różycki – absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami badawczymi z zakresu teledetekcji oraz systemów informacji przestrzennej. Od 2013 roku wykorzystuje archiwalne i aktualne zdjęcia lotnicze, dane ze skaningu laserowego, materiały kartograficzne oraz metody geofizyczne w badaniach obozów zagłady, koncentracyjnych i pracy z okresu II wojny światowej. Współpracuje m. in. z Muzeum w Treblince, Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum – Miejscem Pamięci w Bełżcu oraz z Instytutem Pamięci Narodowej. W latach 2016–2024 kierował multidyscyplinarnymi badaniami prowadzonymi na obszarach obozów zagłady i pracy w Treblince, Bełżcu oraz Kulmhof.

 

_____

Na ilustracji: Dawny obóz zagłady Treblinka II (zdjęcie wykadrowane), fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL Deed, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Dzień: 07.05.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny