Trakt pamięci walki i męczeństwa Żydów | spacer
Zapraszamy na spacer edukacyjny wzdłuż Traktu pamięci walki i męczeństwa Żydów polskich, który znajduje się między Pomnikiem Bohaterów Getta a Murem-Pomnikiem Umschlagplatz.
Kopia POMNIKI OPORU(2).png


Spod pomnika Rapoporta przejdziemy traktem upamiętniającym ostatnią drogę mieszkańców getta na Umschlagplatz, skąd niemal 300 tys. z nich wywieziono latem 1942 r. do obozu zagłady w Treblince. Zatrzymamy się przy upamiętnieniach Emanuela Ringelbluma, twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy oraz Mordechaja Anielewicza i Pawła Frenkla, przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego.

Wspomnimy również Szmula Zygielbojma, członka Rady Państwa Rządu RP na uchodźstwie i jego rozpaczliwe apele do społeczności międzynarodowej o ratowanie polskich Żydów, Frumkę Płotnicką i inne kobiety zaangażowane w walkę zbrojną z niemieckim okupantem, a także Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską, opiekunów Domu Sierot w warszawskim getcie. Spacer zakończymy pod Murem-Pomnikiem Umschlagplatz, będącym symbolicznym upamiętnieniem mieszkańców getta warszawskiego wywiezionych z tego miejsca do obozu zagłady w Treblince.

Spacer towarzyszy wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)"

 

Oprowadza: dr Justyna Majewska, Dział Naukowy ŻIH

Miejsce zbiórki: pomnik Bohaterów Getta przy Muzeum Polin

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl  W tytule prosimy wpisywać „Spacer 26 kwietnia”.

 

W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

 

_____

Spacer towarzyszy wystawie czasowej „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)".

Pomniki oporu" to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

Zobacz program wydarzeń towarzyszących.

 

Na grafice: Plakat nadesłany na konkurs ogłoszony przez Centralny Komitet Żydów w Polsce z okazji czwartej rocznicy powstania w getcie warszawskim.

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 26.04.2023
Godzina: 17:00
Miejsce: Pomnik Bohaterów Getta