Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Spotkanie będzie okazją do refleksji nad tym, jak ekstremalne doświadczenia getta wpłynęły na twórczość artystów i artystek – ich dzieła stały się nie tylko dokumentem codzienności, lecz także głosem sprzeciwu wobec cierpienia. Podczas rozmowy przyjrzymy się sztuce jako mechanizmowi obronnemu i formie przetrwania. Zapytamy, jak trauma kształtowała dzieła, jakie ślady pozostawiła w ich formie i treści oraz w jaki sposób sztuka mogła służyć zachowaniu człowieczeństwa. Wystawa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” stanowi punkt wyjścia do rozmowy, podczas której zastanowimy się, czym była twórczość w sytuacjach skrajnych i jaką rolę odgrywała dla ludzi w getcie – jako sposób na uchwycenie rzeczywistości, wyrażenie bólu i nadziei.
Spotkanie poprowadzi Anna Ekielska z Działu Sztuki ŻIH, a jej gośćmi będą historycy sztuki Katarzyna Górowska i Piotr Słodkowski.
Wydarzenie odbędzie się 28 listopada 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.
_____
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”, którą prezentujemy w Żydowskim Instytucie Historycznym od 28 sierpnia 2024 do 16 marca 2025. Wystawa jest częścią obchodów osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.
Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.
Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535
Program wydarzeń towarzyszących: https://www.jhi.pl/artykuly/uchwycic-getto-wydarzenia,7892
Katalog: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239