Twórcze przetrwanie. Sztuka w obliczu traumy getta
Zapraszamy na Czwartek na Tłomackiem towarzyszący wystawie czasowej „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”!
UCHWYCIĆ GETTO STRONA(12).png

Wydarzenie na Facebooku

Spotkanie będzie okazją do refleksji nad tym, jak ekstremalne doświadczenia getta wpłynęły na twórczość artystów i artystek – ich dzieła stały się nie tylko dokumentem codzienności, lecz także głosem sprzeciwu wobec cierpienia. Podczas rozmowy przyjrzymy się sztuce jako mechanizmowi obronnemu i formie przetrwania. Zapytamy, jak trauma kształtowała dzieła, jakie ślady pozostawiła w ich formie i treści oraz w jaki sposób sztuka mogła służyć zachowaniu człowieczeństwa. Wystawa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” stanowi punkt wyjścia do rozmowy, podczas której zastanowimy się, czym była twórczość w sytuacjach skrajnych i jaką rolę odgrywała dla ludzi w getcie – jako sposób na uchwycenie rzeczywistości, wyrażenie bólu i nadziei.

Spotkanie poprowadzi Anna Ekielska z Działu Sztuki ŻIH, a jej gośćmi będą historycy sztuki Katarzyna Górowska i Piotr Słodkowski.

Wydarzenie odbędzie się 28 listopada 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

_____

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”, którą prezentujemy w Żydowskim Instytucie Historycznym od 28 sierpnia 2024 do 16 marca 2025. Wystawa jest częścią obchodów osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.

Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.

Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535

Program wydarzeń towarzyszących: https://www.jhi.pl/artykuly/uchwycic-getto-wydarzenia,7892

Katalog: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239 

Dzień: 28.11.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku