O niestandardowych upamiętnieniach | Tydzień z Archiwum Ringelbluma
Zapraszamy na kolejny Czwartek na Tłomackiem w ramach serii wydarzeń towarzyszących 78. rocznicy odnalezienia pierwszej części Archiwum Ringelbluma.
wydarzenia na stronę(73).png

Spotkanie „O niestandardowych upamiętnieniach” zapowiada się jako okazja do refleksji nad nowoczesnymi formami zachowywania pamięci historycznej. Na wydarzenie zaprosiliśmy czterech wyjątkowych prelegentów: prof. Jacka Leociaka, Dariusza Paczkowskiego, Łukasza Mieszkowskiego oraz Marcina Urbanka, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat alternatywnych metod upamiętniania przeszłości. 

Niestandardowe upamiętnienia to formy oddawania hołdu, które wychodzą poza tradycyjne pomniki, tablice pamiątkowe czy muzea. To działania artystyczne i społeczne, które często angażują lokalne społeczności i kładą nacisk na interakcję z przestrzenią publiczną. Dzięki takim projektom historia staje się bardziej dostępna, a jej przekaz bardziej emocjonalny i bliski współczesnym odbiorcom.  

Spotkanie będzie przestrzenią do dyskusji na temat roli sztuki i innowacyjnych form upamiętniania w kształtowaniu pamięci i tożsamości.  

Spotkanie odbędzie się 19 września 2024 r. o godz. 18:00 w gmachu Żydowskiego Instytutu Historycznego (ul. Tłomackie 3/5) i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

_____

Dariusz Paczkowski, założyciel grupy 3Fala, jest pionierem w tworzeniu niestandardowych upamiętnień. Jego murale, takie jak ten przy bunkrze Anielewicza, nie tylko ożywiają przestrzeń miejską, ale także przywracają pamięć o kluczowych momentach i postaciach w historii Warszawy. Jego prace łączą sztukę z edukacją, tworząc w ten sposób pomost między przeszłością a teraźniejszością. 

Łukasz Mieszkowski i Marcin Urbanek, zainspirowani wykładem prof. Jacka Leociaka, zaprojektowali niezwykłe upamiętnienie przy ul. Nowolipki 68, gdzie odkryto pierwszą część Archiwum Ringelbluma. W miejscu, w którym członkowie grupy Oneg Szabat ukryli bezcenny zbiór dokumentów, powstała innowacyjna konstrukcja z betonu, szkła i światła. Zatopiona w niej karta z testamentu Dawida Grabera symbolizuje tysiące dokumentów, które zostały zebrane i ukryte w Podziemnym Archiwum Getta Warszawy. Ten projekt jest doskonałym przykładem na to, jak można połączyć tradycyjne elementy upamiętnienia z nowoczesnymi technikami artystycznymi, tworząc wyjątkowe miejsce pamięci. 

_____

18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. Chcemy uczcić 78. rocznicę tego wydarzenia tygodniem pełnym spotkań, spacerów i oprowadzań poświęconych Emanuelowi Ringelblumowi i grupie Oneg Szabat.

 

Dzień: 19.09.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku