Uchwycić getto | Promocja katalogu wystawy czasowej
Zapraszamy na promocję katalogu wystawy czasowej „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”.
Uchwycić getto - wydarzenia(18).png

Wydarzenie na Facebooku

Publikacja towarzyszy wystawie czasowej upamiętniającej 80. rocznicę likwidacji getta łódzkiego i przedstawia życie codzienne w dzielnicy zamkniętej uchwycone na obrazach m.in. przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza czy Icchoka Braunera. Dzieła tych twórców zachowały się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego i zaprezentowano je w książce oraz na wystawie. Zanim jednak trafiły do Instytutu, wcześniej zostały ukryte, a po wojnie odnalezione przez ocalałych, którzy pragnęli zachować świadectwa o losie współmieszkańców getta. Publikacja zawiera nigdy wcześniej niepokazywane razem obrazy i rysunki, a także prace o tematyce propagandowej i reprodukcje powstałych w getcie artefaktów. Bogatemu materiałowi ikonograficznemu towarzyszą eseje historyczne poświęcone życiu codziennemu w getcie i twórczości artystów.

Spotkanie poprowadzi Olga Szymańska-Snopek, a jej gośćmi będą kuratorzy wystawy, dr Zofia Trębacz i dr Jakub Bendkowski.

Spotkanie odbędzie się 12 września 2024 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535

Katalog wystawy: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239

_____

dr Zofia Trębacz – historyczka, pracowniczka Działu Naukowego ŻIH. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują przedwojenny antysemityzm, relacje polsko-żydowskie w Drugiej Rzeczypospolitej i politykę rządu polskiego wobec Żydów. Jej zainteresowania skupiają się również na rodzinie żydowskiej, a zwłaszcza na doświadczeniu Zagłady dzieci i kobiet. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca dokumentom osobistym. Uczestniczyła w projekcie „Pełna edycja Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego”, a obecnie należy do zespołu projektu „Encyklopedia Getta Warszawskiego”. Opublikowała książkę Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935–1939.

dr Jakub Bendkowski – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego; doktorat obronił w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Uczestnik seminariów mediewistycznych prof. Piotra Skubiszewskiego. Stypendysta „The Clifford and Mary Corbridge Trust” w Cambridge. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na średniowiecznej rzeźbie nagrobnej, problematyce pamięci i upamiętnienia. Zajmuje się też artystami żydowskimi XIX i XX w. Jest autorem monografii poświęconej Simonowi Trachterowi. Przez wiele lat pracownik Działu Sztuki Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie (jako kurator i kustosz). Obecnie pracuje w Ośrodku Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Dzień: 12.09.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku