Uchwycić getto | Promocja katalogu wystawy czasowej
Zapraszamy na promocję katalogu wystawy czasowej „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”.
Uchwycić getto - wydarzenia(14).png

Wydarzenie na Facebooku

Publikacja towarzyszy wystawie czasowej upamiętniającej 80. rocznicę likwidacji getta łódzkiego i przedstawia życie codzienne w dzielnicy zamkniętej uchwycone na obrazach m.in. przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza czy Icchoka Braunera. Dzieła tych twórców zachowały się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego i zaprezentowano je w książce oraz na wystawie. Zanim jednak trafiły do Instytutu, wcześniej zostały ukryte, a po wojnie odnalezione przez ocalałych, którzy pragnęli zachować świadectwa o losie współmieszkańców getta. Publikacja zawiera nigdy wcześniej niepokazywane razem obrazy i rysunki, a także prace o tematyce propagandowej i reprodukcje powstałych w getcie artefaktów. Bogatemu materiałowi ikonograficznemu towarzyszą eseje historyczne poświęcone życiu codziennemu w getcie i twórczości artystów.

Gośćmi spotkania będą kuratorzy wystawy, dr Zofia Trębacz i dr Jakub Bendkowski, a także jej opiekunka merytoryczna dr Ewa Wiatr – współautorzy katalogu.

Spotkanie odbędzie się 12 września 2024 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535

_____

dr Zofia Trębacz – historyczka, pracowniczka Działu Naukowego ŻIH. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują przedwojenny antysemityzm, relacje polsko-żydowskie w Drugiej Rzeczypospolitej i politykę rządu polskiego wobec Żydów. Jej zainteresowania skupiają się również na rodzinie żydowskiej, a zwłaszcza na doświadczeniu Zagłady dzieci i kobiet. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca dokumentom osobistym. Uczestniczyła w projekcie „Pełna edycja Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego”, a obecnie należy do zespołu projektu „Encyklopedia Getta Warszawskiego”. Opublikowała książkę Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935–1939.

dr Jakub Bendkowski – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego; doktorat obronił w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Uczestnik seminariów mediewistycznych prof. Piotra Skubiszewskiego. Stypendysta „The Clifford and Mary Corbridge Trust” w Cambridge. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na średniowiecznej rzeźbie nagrobnej, problematyce pamięci i upamiętnienia. Zajmuje się też artystami żydowskimi XIX i XX w. Jest autorem monografii poświęconej Simonowi Trachterowi. Przez wiele lat pracownik Działu Sztuki Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie (jako kurator i kustosz). Obecnie pracuje w Ośrodku Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie.

dr Ewa Wiatr – adiunktka w Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana Uniwersytetu Łódzkiego. Jest współredaktorką wielu publikacji źródłowych, m.in. Kroniki getta łódzkiegoEncyklopedii getta łódzkiego oraz antologii literackiej pt. Oblicza getta. Za edycję Dziennika Rywki Lipszyc otrzymała w 2018 r. Nagrodę Historyczną „Polityki”. Razem z Adamem Sitarkiem wydała pisane w getcie łódzkim dzienniki Dawida Sierakowiaka i Heńka Fogla. Przygotowuje monografię o życiu codziennym w getcie łódzkim.

 

Dzień: 12.09.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku