Urodziny Emanuela Ringelbluma
Zapraszamy na spotkanie w 124. rocznicę urodzin Emanuela Ringelbluma!
wydarzenia na stronę(100).png

Wydarzenie na Facebooku

Serdecznie zapraszamy na Czwartek na Tłomackiem poświęcony pamięci Emanuela Ringelbluma – patrona Żydowskiego Instytutu Historycznego i inicjatora podziemnego archiwum getta warszawskiego. Z okazji rocznicy jego urodzin przypomnimy, jak wielki wpływ miały jego działania na dokumentowanie okupacyjnej rzeczywistości.

W trakcie spotkania porozmawiamy o idei archiwów społecznych, zarówno tych historycznych, jak i współczesnych, przyglądając się ich znaczeniu jako narzędzi wspólnotowego dokumentowania historii. Opowiemy o unikalnej misji grupy Oneg Szabat, która ryzykowała życie, by ocalić doświadczenia tysięcy ludzi – a także o dzisiejszych inicjatywach, które poprzez archiwa społeczne budują pamięć i tożsamość społeczności na całym świecie. Spotkanie stanie się okazją do refleksji nad mocą i wartością zbiorowej pamięci jako formy przetrwania i świadectwa.

Spotkanie poprowadzi wicedyrektorka ŻIH Zuzanna Schnepf-Kołacz, a jej gościniami będą dr Aleksandra Bańkowska – historyczka z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, autorka opracowania kilku tomów polskiej edycji Archiwum Ringelbluma – i Joanna Łuba, zastępczyni dyrektora Centrum Archiwistyki Społecznej.

Wydarzenie odbędzie się 21 listopada 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

_____

dr Aleksandra Bańkowska – historyczka. Redaktorka i współredaktorka czterech tomów w ramach projektu pełnej polskiej edycji dokumentów z Archiwum Ringelbluma w Żydowskim Instytucie Historycznym, kierowniczka projektu Narodowego Centrum Nauki pt. „Instytucje i placówki żydowskiej opieki społecznej w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1944” prowadzonym w IH PAN, współautorka internetowej „Encyklopedii getta warszawskiego” wydawanej przez ŻIH, stypendystka Saul Kagan Fellowship in Advanced Shoah Studies, Fundacji Kerstenów, laureatka Konkursu im. prof. Majera Bałabana. Interesuje się historią żydowskich organizacji opiekuńczych w okresie okupacji hitlerowskiej w Polsce zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Pracuje w Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN.

dr Joanna Łuba – wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej, historyczka, dokumentalistka i badaczka emigracji. Przez ponad 10 lat związana z Ośrodkiem KARTA, w którym pełniła funkcję wicedyrektorki ds. archiwów i prowadziła projekty dokumentacyjne dotyczące pamięci emigrantów. Autorka publikacji i kuratorka wystaw na bazie zbiorów społecznych.

Zuzanna Schnepf-Kołacz – zastępczyni Dyrektora ds. Programowych w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, kuratorka wystawy "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" oraz współkuratorka galerii "Zagłada" wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie. Autorka artykułów dotyczących historii Żydów w czasach Zagłady.

Dzień: 21.11.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku