Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Cmentarz przy ulicy Okopowej to największa w Warszawie i druga co do wielkości żydowska nekropolia w Polsce. Istniejący od 1806 r. był świadkiem przeszło dwóch wieków historii społeczności żydowskiej w Warszawie, od jej dynamicznego rozwoju w XIX i pierwszej połowie XX wieku, przez czasy II wojny światowej i Zagłady, aż po współczesność.
Podczas spaceru zobaczymy różne typy nagrobków, przekonamy się czym różnią się macewy, ohele i obeliski, przyjrzymy się umieszczonym na nich ornamentom i dowiemy się, jakie jest ich symboliczne znaczenie.
Uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca pochówku wielu ważnych postaci, znanego warszawskiego bankiera Berka Szmulowicza Sonnenberga, twórcę języka esperanto Ludwika Zamenhofa, przewodniczącego Rady Żydowskiej w getcie warszawskim Adama Czerniakowa, a także ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana.
Prowadzenie: Dział Edukacji ŻIH
Miejsce zbiórki: brama przed wejściem na Cmentarz Żydowski, ul. Okopowa 49/51
Zapisy: zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl W tytule prosimy wpisywać „Spacer 29 sierpnia”.
Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W formularzu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.
W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że na dworze konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.
Uwaga: mężczyzn wchodzących na teren cmentarza żydowskiego obowiązuje nakrycie głowy
---
Spacer odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy