Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Paweł, główny bohater filmu, wraca po trzydziestu latach do wydarzeń z dzieciństwa, kiedy był pod wielkim wpływem kolegi Dawida Weisera, mającego nadnaturalne zdolności. Nie potrafi zapomnieć ani zrozumieć wypadków, których był świadkiem jako dziecko, więc przeprowadza na własną rękę śledztwo. Jednak nie znajduje jednoznacznej i oczywistej odpowiedzi. Próba dotarcia do prawdy, powoli staje się obsesją bohatera.
Filmowa adaptacja powieści Pawła Huelle „Weiser Dawidek”. Film o tajemnicy, która towarzyszy nam w życiu i której nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Opowieść o naszej pamięci, o jej strasznej potędze i ułomności.
(opis dystrybutora)
Słowo wstępne wygłosi dr Bartosz Kwieciński, historyk filmu i medioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wstęp wolny.
Spotkanie rozpocznie się 5 listopada 2024 r. o godzinie 17:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie transmitowane.
Wydarzenie towarzyszy konferencji naukowej „Weiser i inni. Próba lektury Pawła Huellego” organizowanej w ŻIH we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego od 5 do 6 listopada 2024 r. Konferencja będzie transmitowana na żywo na kanale ŻIH na YouTube.
Więcej informacji o konferencji: https://www.jhi.pl/wydarzenia/weiser-i-inni,2533
_____
dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej. Adiunkt w Zakładzie Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej INPiSM UJ (wcześniej Centrum Badań Holokaustu UJ). Autor monografii „Obrazy i klisze. Między biegunami wizualnej pamięci Zagłady” (rekomendacja FIPRESCI w ramach projektu „Best book on film”). Autor artykułów dotyczących kształtowania się pamięci po Zagładzie i jej przekształceniom i dewaluacjom, m.in. „Film fabularny (1945–1989)”, w: S. Buryła, D. Krawczyńska, J. Leociak (red.), „Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej (1939–2019)”, t. 1, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2021