Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Podjęte przez żołnierzy warszawskiego Kedywu próby zburzenia muru getta, chociaż nieudane, od lat funkcjonują w historiografii jako najdonioślejsze akty pomocy Armii Krajowej dla żydowskich powstańców. Ponowne krytyczne odczytanie źródeł, zestawienie polskiej opowieści o akcjach AK z istniejącą niejako równolegle, ale w izolacji, wiedzą o przebiegu walk powstańczych i sytuacji wewnątrz getta, wreszcie skonfrontowanie źródeł pisanych ze źródłami ikonograficznymi pozwala spojrzeć na działania polskiego podziemia z nowej perspektywy. Skłania do postawienia pytań o cele, racjonalność i szanse powodzenia działań AK. Referat zwraca szczególną uwagę na potencjał materiałów wizualnych, których wykorzystanie pozwala zweryfikować fakty, sprostować istniejące w piśmiennictwie błędy i zaproponować nowe interpretacje wydarzeń.
Seminarium odbędzie się 17 grudnia 2024 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
_____
Dr Krzysztof Persak – historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Badacz najnowszych dziejów Polski, systemu komunistycznego, transitional justice oraz relacji polsko-żydowskich w kontekście Zagłady. Opublikował m.in. „Odrodzenie harcerstwa w 1956 roku”, „Wokół Jedwabnego”, „Sprawa Henryka Hollanda”, „Żydzi w walce z Niemcami 1939–1945”.