Zburzyć mur. Nowe spojrzenie na akcje solidarnościowe Armii Krajowej podczas powstania w getcie warszawskim
Zapraszamy na seminarium naukowe 17 grudnia 2024 r., które poprowadzi dr Krzysztof Persak.
seminaria (58).png

Wydarzenie na Facebooku

Podjęte przez żołnierzy warszawskiego Kedywu próby zburzenia muru getta, chociaż nieudane, od lat funkcjonują w historiografii jako najdonioślejsze akty pomocy Armii Krajowej dla żydowskich powstańców. Ponowne krytyczne odczytanie źródeł, zestawienie polskiej opowieści o akcjach AK z istniejącą niejako równolegle, ale w izolacji, wiedzą o przebiegu walk powstańczych i sytuacji wewnątrz getta, wreszcie skonfrontowanie źródeł pisanych ze źródłami ikonograficznymi pozwala spojrzeć na działania polskiego podziemia z nowej perspektywy. Skłania do postawienia pytań o cele, racjonalność i szanse powodzenia działań AK. Referat zwraca szczególną uwagę na potencjał materiałów wizualnych, których wykorzystanie pozwala zweryfikować fakty, sprostować istniejące w piśmiennictwie błędy i zaproponować nowe interpretacje wydarzeń.

Seminarium odbędzie się 17 grudnia 2024 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

_____

Dr Krzysztof Persak – historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Badacz najnowszych dziejów Polski, systemu komunistycznego, transitional justice oraz relacji polsko-żydowskich w kontekście Zagłady. Opublikował m.in. „Odrodzenie harcerstwa w 1956 roku”, „Wokół Jedwabnego”, „Sprawa Henryka Hollanda”, „Żydzi w walce z Niemcami 1939–1945”.

Dzień: 17.12.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny