Zieleń na przekór gettu | spacer
Zapraszamy na spacer ulicami Muranowa, który poprowadzi botanik Adam Snopek. Spacer rozpocznie się 6 września o godzinie 18:00 przy wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim".
wydarzenia na stronę(22).png

Wydarzenie na Facebooku

W trakcie spaceru ulicami i skwerami Muranowa poszukamy roślin związanych z nowatorskimi pracami samopomocowymi prowadzonymi przez „Toporol” (Towarzystwo Popierania Rolnictwa) w celu zapewnienia mieszkańcom warszawskiego getta odebranych im przez okupanta warunków zdrowego życia: zieleni ogrodowej, owoców i warzyw, kiedy podwórka i gruzowiska starano się zamienić w ogródki. Zobaczymy niepozorne rośliny, które po wojnie jako pierwsze spontanicznie wkroczyły na gruzy getta i które do dziś najlepiej radzą sobie w miejscach poniekąd zaniedbanych. Zapoznamy się z symboliką zieleni towarzyszącej miejscom pamięci przy Bunkrze Anielewicza i Pomniku Bohaterów Getta Warszawskiego. Przy bramie Ogrodu Krasińskich oraz przy ocalałych oficynach (Nowolipki 20 i Wolność 2A) spróbujemy wyobrazić sobie, czym dla ludzi uwięzionych za murem były drzewa i balkonowe petunie.


Trasa: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” – ul. Stare Nalewki – ul. Wałowa – ul. Dubois – ul. Zamenhofa – ul. Anielewicza – ul. Karmelicka – ul. Nowolipki – ul. Żelazna – ul. Smocza (Skwer Józefa Rotblata)

 

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Data i godzina spaceru: 6 września 2023, 18:00

Oprowadza: Adam Snopek

Miejsce zbiórki: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 6.09".

W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

_____

Adam Snopek – botanik, absolwent kierunku Ochrona Środowiska w SGGW, były pracownik naukowy Kampinoskiego Parku Narodowego, przewodnik górski, członek Centrum Ochrony Mokradeł, mieszkaniec terenu dawnego warszawskiego getta. Zagadnieniami z pogranicza turystyki, ochrony szaty roślinnej i fitoindykacji zajmuje się w pracy doktorskiej przygotowywanej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW.

_____

Spacer towarzyszy wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", która towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej. Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.

Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.

Więcej informacji o wystawie.

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 06.09.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów