Zieleń w getcie warszawskim | spacer
Zapraszamy na spacer „Zieleń w getcie warszawskim", który poprowadzi dr Justyna Majewska z Działu Naukowego ŻIH. Spacer towarzyszy wystawie czasowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim".
wydarzenia na stronę(8).png
Wkrótce po rozpoczęciu okupacji Warszawy Niemcy wprowadzili szereg regulacji antyżydowskich, utrudniających lub uniemożliwiających dostęp do podstawowych przestrzeni publicznych, takich jak urząd poczty, wybrane ulice miasta, sklepy czy kawiarnie. Wykluczyli Żydów także z terenów zielonych. By zapewnić namiastkę normalnego życia i upodobnić getto do normalnej dzielnicy miejskiej, a także w celu uprawy jedzenia, zakładano w getcie ogrody i zielniki. Zieleń publiczna czy uprawiana na balkonach i oknach dawała pozór powrotu do codziennego kontaktu z przyrodą. Ogródki miały dać dzieciom szansę wzrastania wśród roślin i czystego powietrza. Niestety, w obliczu ogromnej nierówności społecznej getta, również zieleń stała się czymś elitarnym, dostępnym niewielkiej grupie osób.
Śladami gettowej zieleni poprowadzi dr Justyna Majewska z Działu Naukowego ŻIH.
Spacer jest bezpłatny.

Miejsce zbiórki: przy wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim"(Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów)

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy napisać „Spacer 23.07".

W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

_____

Wystawa „Korzenie powstania” towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania z kwietnia 1943 roku – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej.

Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.

Chcemy pokazać zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy. Opowieść osnuta jest wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń, ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała.

Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.

Więcej informacji o wystawie

_____

dr Justyna Majewska – kulturoznawczyni, socjolożka, kuratorka, pracowniczka działu naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego. Bierze udział w projektach badawczych „Encyklopedia Getta Warszawskiego” i „Leksykon Getta Łódzkiego”. Stypendystka EHRI i Vienna Wiesenthal Institute for Holocaust Studies. Jej najnowsza publikacja jest zatytułowana „«In einem der Höfe wuchsen mehrere große Bäume und einige Sträucher». Grünflächen im Warschauer Ghetto”, w: Ein jüdischer Garten in den Gärten der Welt – Historische Recherche, red. Philipp Nielsen, et al., Berlin: 2022.
_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 23.07.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów