Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
W trakcie referatu zostaną przedstawione najnowsze wyniki badań nad dwoma żydowskimi cmentarzami Podgórza. Zniszczenia, dokonane począwszy od 1942 roku poprzez budowę i funkcjonowanie na ich terenie KL/ZAL Plaszow, rozpoczęły proces znikania fizycznego cmentarzy, a w konsekwencji także zacierania się pamięci o nich i o ich dziejach.
W trakcie badań do pracy magisterskiej (obronionej w Instytucie Judaistyki UJ w lipcu 2023 roku) i w ramach dalszych studiów w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ w dyscyplinie historia badaczce udało ustalić się kilka nowych faktów na temat ww. cmentarzy, w tym ilość osób pochowanych na obydwu nekropoliach. W prezentacji poza przedstawieniem wyników badań, zanalizowana zostanie dokumentacja ikonograficzna cmentarzy i wyznaczone zostaną dalsze kierunki badań.
Seminarium odbędzie się 28 stycznia 2025 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
_____
Janina Naskalska-Babik – magistra Judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie badaczka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ w dyscyplinie historia, zawodowo od 2009 roku licencjonowana przewodniczka miejska po Krakowie. Jej zainteresowania badawcze związane są z historią Żydów Krakowa, cmentarzami żydowskimi i śladami przedwojennych społeczności żydowskich. Założycielka Szlaku Krakowskich Mezuz. Praca magisterska Janiny Naskalskiej Babik poświęcona żydowskim cmentarzom Podgórza zajęła trzecie miejsce w XI edycji konkursu im. M. Bałabana.
Ilustracja: MHK-1-N- 004, Zbiory Muzeum Krakowa, autor nieznany