Serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie online z cyklu „Żydowskie Herstorie”. Tym razem Anna Kowalczyk porozmawia z dr Karoliną Szymaniak.
Rachela Auerbach była jedną z trojga ocalałych z Zagłady współpracowników Podziemnego Archiwum Getta Warszawy – znanego lepiej jako Archiwum Ringelbluma. Stworzyła Wydział Świadectw w Instytucie Yad Vashem, pracowała wraz z zespołem przy przygotowaniach do procesu Eichmanna… Mimo to umierała w Izraelu w samotności, a przez długie dekady pozostawała zupełnie zapomniana i dopiero dziś budzi intensywne zainteresowanie badaczy/ek, filmowczyń/filmowców, artystów/artystek.
W czasie spotkania zastanowimy się nad koniunkturami i warunkami, które wpływają na obecność danej osoby w sferze publicznej. Zadamy sobie pytanie, jak pisać biografie Żydówek wschodnioeuropejskich, rozpisane na kilka języków i rozproszone w archiwach na kilku kontynentach, przecięte wojną. Poruszymy problem pracy z dokumentami Zagłady, a także kwestię granic intymności archiwum oraz etyki pisarstwa biograficznego.
_____
ŻYDOWSKIE HERSTORIE to cykl czterech comiesięcznych spotkań z badaczkami i naukowczyniami Żydowskiego Instytutu Historycznego skupiony wokół losów kobiet żydowskich na ziemiach polskich.
Odkrywamy mało znane lub nieznane postaci i ich dzieje oraz – dotąd pomijaną – kobiecą perspektywę wydarzeń. Bo historia bez herstorii nigdy nie będzie pełna. Spotkania prowadzi Anna Kowalczyk, autorka „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich” oraz prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
Partnerem cyklu spotkań jest
Muzeum Historii Kobiet.
_____
dr Karolina Szymaniak – adiunktka w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pracowniczka naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jej zainteresowania naukowe obejmują współczesną literaturę jidysz, polsko-żydowskie stosunki kulturowe, politykę pamięci oraz teorie modernizmu i awangardy.
Anna Kowalczyk – pisarka i dziennikarka. Autorka bestsellerowej Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich, pierwszej popularnonaukowej syntezy historii kobiet na ziemiach polskich od paleolitu do współczesności. Fundatorka i pierwsza prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Współautorka spektaklu muzycznego Das Moderne Maedel o emancypacji kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce i Niemczech oraz kursu edukacji herstorycznej dla nauczycielek i nauczycieli „Co wy o nich wiecie?”. Ambasadorka akcji „Gdzie są nasze patronki?” i współautorka Bazy Historii Kobiet.