Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Wymiar polityczny relacji polsko-żydowskich w XIX i XX wieku to temat piątego tomu serii Stosunki Polsko-Żydowskie. Zebrane w nim artykuły poruszają zagadnienia trudne – jak konflikty narodowościowe, dyskryminacja czy przemoc antyżydowska – jednak nie zabrakło tu także tekstów prezentujących współpracę między społecznościami. Niektóre dotyczą kwestii szczegółowych, inne zaś ukazują stosunki polsko-żydowskie w szerszej perspektywie. Publikacja, zgodnie z założeniem serii, ma charakter interdyscyplinarny.
Jak zaznacza we Wstępie dr Zofia Trębacz, tom zdominowały problemy, z jakimi społeczności polska i żydowska mierzyły się w dwudziestoleciu międzywojennym. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się tematy związane z przemocą antyżydowską oraz dyskryminacją na uniwersytetach.
Monografia zbiorowa prezentuje ciekawe, nieoczywiste, czasami też oryginalne ujęcia. Dobrze oddaje tematy dominujące w tym obszarze badań stosunków polsko-żydowskich, a częściowo także „mody” tematyczne. Autorzy i autorki – odnosząc się do najnowszej literatury przedmiotu, jak również krytycznie z nią dyskutując – analizują konflikty, różnego rodzaju formy przemocy i dyskryminacji wobec ludności żydowskiej, a także reakcje Żydów na tego typu akty. Nie tracą przy tym z oczu tego, co stanowiło o współdziałaniu i koegzystencji obu społeczności.
– fragment recenzji dr. hab. Grzegorza Krzywca