Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Powieść „Samson” Yorama Grossa to fikcyjna podróż do czasów drugiej wojny światowej oraz próba zrozumienia mechanizmów rządzących życiem ludzi w tym wyjątkowo trudnym i okrutnym okresie.
„Świetna, zwariowana, fantazyjna, brawurowa, napisana językiem, którego dzisiaj w Polsce brakuje”.
prof. Paweł Śpiewak
Yoram Gross urodził się w 1926 roku w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Po drugiej wojnie światowej studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a już w 1947 roku związał się z przemysłem filmowym. W roku 1950 wyemigrował z Polski do Izraela, gdzie szybko stał się cenionym niezależnym producentem i reżyserem. Jego pierwszy pełnometrażowy film animowany – Józef Marzyciel (1961) – zdobył wiele międzynarodowych nagród. W 1968 roku Yoram Gross przeniósł się z rodziną do Sydney. W Australii założył Film Studio, w którym powstały światowej sławy produkcje animowane, m.in. Dot i kangurzyca (”Dot and the Kangaroo”) czy Bystry Bill (”Blinky Bill”). Za swój wkład w rozwój australijskiego przemysłu filmowego został odznaczony Orderem Australii. W 2011 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP oraz Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Wraz z żoną Sandrą nadal mieszka w Sydney. Mają dwójkę dzieci, Guya i Karen, oraz pięcioro wnucząt: Nakishę, Oscara, Sabinę, Sachę i Sophie, a także wspaniała suczkę Bellę.