Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Aleksander Aronowicz Peczerski urodził się w Krzemieńczuku na Ukrainie 22 lutego 1909 r. Pochodził z żydowskiej rodziny. W październiku 1941 r. trafił do niemieckiej niewoli, a we wrześniu 1942 r. przeniesiono go do obozu pracy SS na ul. Szerokiej w Mińsku. Przebywał tam aż do wywózki do niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Po ucieczce z Sobiboru trafił do jednego z radzieckich oddziałów partyzanckich. Po wojnie zamieszkał w Rostowie, gdzie zmarł w 1990 r.
„Z Saszą Peczerskim znaliśmy się z obozu w Mińsku. Do Sobiboru wieźli nas jednym transportem. On się wyróżniał, był wysoki, przystojny i starsi więźniowie w Sobiborze, którzy tam byli po 17 miesięcy, zaczęli się nam przyglądać. Zauważyli Peczerskiego, zrozumieli, że to oficer. Zorganizowali komitet powstańczy, a on stanął na jego czele. To Sasza zorganizował bunt więźniów. Dzięki niemu przeżyliśmy ten obóz i wojnę”.
Siemion Rozenfeld (Tel Awiw) – więzień Sobiboru
Szturm w nieśmiertelność – to relacja z niemieckiego obozu śmierci w Sobiborze. Dokument, dzięki któremu świat dowiedział się o popełnianych tam na Żydach zbrodniach, a winni tych morderstw mogli być osądzeni. To przypomnienie i ostrzeżenie, ale przede wszystkim świadectwo bohaterstwa skazanych na śmierć, ich ucieczki z obozu oraz triumfu godności.
Książka ukazała się w ramach serii „WSPOMNIENIA, RELACJE, DZIENNIKI”.