Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Irena Sendlerowa to niezwykła postać w historii niesienia pomocy Żydom w latach okupacji hitlerowskiej. Miałam to szczęście, że zdążyłam ją poznać. Liczyła wtedy prawie 80 lat, ale była młoda duchem.
Poza wielkim sercem i odwagą Irena wyróżniała się także ogromnym talentem organizacyjnym. Dzięki temu, że miała wielu przyjaciół w Wydziale Opieki Społecznej, utworzyła grupę opiekunów społecznych, z którymi ściśle współpracowała, ratując dzieci żydowskie.
Rozmowy z Ireną były niezwykłe. Dowiedziałam się z nich, jak ona i jej współtowarzyszki wyprowadzały dzieci z getta. Doskonale rozumiałam, na jakie niebezpieczeństwo się narażały, udzielając pomocy dzieciom żydowskim, bo sama byłam jednym z takich dzieci. Była to działalność na granicy życia i śmierci. Postanowiłam o tym napisać, ponieważ bohaterskie czyny i niecodzienna odwaga Ireny Sendlerowej są mało znane, a bez wątpienia zasługują na podziw i szacunek.
Halina Grubowska
Halina Grubowska urodziła się w 1933 r. w Warszawie. Od 1939 r., kiedy wraz z rodzicami była zmuszona uciekać ze swojego rodzinnego miasta, marzyła o tym, by tam wrócić. Udało jej się to dopiero w 1986 r. Przeżyła getto białostockie, a później, w latach 1943–1944, ukrywała się w Surażu u rodziny Leszczyńskich. Ukończyła studia wyższe w Odessie. Od 1986 r. pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym.