Przesiedleni. Czternaście historii z warszawskiego getta – wystawa plenerowa
Od 22 lipca do 2 września na ulicy Stare Nalewki, w miejscu, które było sercem przedwojennej żydowskiej Warszawy, stać będzie wystawa plenerowa poświęcona uchodźcom i przesiedleńcom w getcie warszawskim.
przesiedleni_wystawa_img.png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Instalacja artystyczna, przygotowana na Marsz Pamięci 22 lipca 1942, składa się z betonowych, wysokich modułów. Tworzą one fragmenty muru, na których prezentujemy karty z historiami życia przesiedleńców do getta warszawskiego.

Instalacja stoi na bruku ul. Stare Nalewki, niemal dokładnie w miejscu, gdzie 80 lat temu przebiegała granica między gettem a tzw. stroną aryjską.

Mur warszawskiego getta, który z hitlerowskiego nakazu rozdzielał dwa światy – żydowski i polski – skazywał Żydów na izolację i samotność. Świat poza gettem był wobec nich wrogi, a życie w obrębie murów skazywało ich na głód, nędzę i choroby. W szczególnie trudnej sytuacji znajdowali się uchodźcy i przesiedleńcy – wykorzenieni i pozbawieni wsparcia, jakie daje znajome środowisko.

Czternaście wybranych historii ilustruje, jak wiele odwagi i determinacji wymagało zarówno życie w getcie, jak i szukanie ratunku poza jego granicami.

Po zakończeniu wystawy poszczególne panele – karty z historiami życia naszych bohaterów – wyślemy do ich rodzinnych miejscowości. W ten symboliczny sposób przypomnimy ich historie w miasteczkach, z których pochodzili.

___

Kuratorzy: Marta Janczewska, Franciszek Bojańczyk

Projekt instalacji: Jan Strumiłło, współpraca Helena Wierzbowska

Wykonawca: IKG Aleksander Siedlicki

Skład wystawy: bisoñ studio

Redakcja: Marta Wojas

Tłumaczenie: Zofia Sochańska
__

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

Dzień: 22.07.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: Warszawa, ul. Stare Nalewki