Agnieszka Kajczyk o obiekcie:

11 - Agnieszka Kajczyk - obiekt.jpg [163.15 KB]
W czasie wolnym / Album z życia ruchu młodzieży chalucowej „Gordonia-Makabi Hacair” w Polsce / Autor nieznany

Jedną z ciekawszych kategorii wśród powojennych albumów zachowanych w zbiorach ŻIH stanowią te wykonane przez grupy młodzieżowe. Część z nich powstała na zlecenie Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, inne natomiast zostały przygotowane dla swoich macierzystych organizacji jako sprawozdanie z ich działalności. 

Powojenne żydowskie ruchy młodzieżowe były rozległe i zróżnicowane, z dominacją syjonistów o rozmaitych orientacjach politycznych. To przede wszystkim oni gromadzili młodych ludzi w społecznościach różnego typu i wielkości, w kibucach, organizowali szkolnictwo oraz obozy letnie. To właśnie z przebiegu tych ostatnich zachowały się liczne fotografie, w większości amatorskie i anonimowe – prawdopodobnie wykonane przez samych członków ruchu – wklejone do albumów, przedstawiające wizualną narrację zbiorowego życia chaluców. Ich wybór, kolejność i podpisy przekazują zamierzoną narrację autorów, a tym samym oferują wgląd w znaczenie, jakie przypisywali swoim działaniom. 

Motywem powtarzającym się na licznych fotografiach jest silnie reprezentowana wspólnotowość: młodzi ludzie uczący się razem języka hebrajskiego, ćwiczący i pracujący razem lub bawiący się na łonie natury i tańczący wspólnie horę – nawet w wodzie – jak widać na niniejszej fotografii. 

Prezentowana fotografia pochodzi z albumu dokumentującego reaktywację ruchu Gordonia Makkabi Hatzair po wojnie. Nazwany na cześć Aharona Davida Gordona syjonistyczny ruch młodzieżowy przygotowywał swoich członków do emigracji do Palestyny. Zarówno wizualnie, jak i tekstowo album zawiera liczne symbole oraz hasła promujące wartości ważne dla ruchu, wywodzące się z kultury kibuców i ideologii syjonistycznej.  

Album Gordonia został wykonany z wielką starannością. Większość zdjęć opatrzona jest podpisami w jidysz, codziennym języku większości polskich Żydów. Jednak tytuł samego albumu, a także zbiorcze tytuły poszczególnych serii zdjęć, są dwujęzyczne: napisane również po hebrajsku, co świadczy o przygotowaniach do emigracji do Palestyny. Obszerny zbiór fotografii i różnorodność stylistyczna kompozycji sugerują, że autorstwo można przypisać kilku osobom, prawdopodobnie członkom ruchu.  

Zachęcamy do zapoznania się z kolekcją albumów w naszym repozytorium cyfrowym.

 

W naszym repozytorium cyfrowym obiekt można zobaczyć w najwyższej jakości.

 

_____

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]