80. rocznica buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II

2 sierpnia 1943 roku więźniowie obozu zagłady Treblinka II podnieśli bunt. Pragnęli spalić miejsce, które nazywali piekłem, i wydostać się na wolność. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczystości w 80. rocznicę tego wydarzenia. UWAGA: Zapisy na wyjazd zakończone.
Grafiki na stronę(26).png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Uroczystości rozpoczną się 2 sierpnia o godzinie 12:00 w Muzeum Treblinka. Niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy (1941–1944).

Transmisja tłumaczona na Polski Język Migowy dostępna będzie na profilu Żydowskiego Instytutu Historycznego na Facebooku.

Żydowski Instytut Historyczny organizuje przejazd na uroczystości. Chętnych prosimy o zgłoszenie się przez formularz kontaktowy.

Zapisy na przejazd przyjmujemy do piątku 28 lipca.

UWAGA: Zapisy na wyjazd zakończone.

 

Plan uroczystości:

9:00 – wyjazd (zbiórka na Placu Bankowym, za pomnikiem J. Słowackiego)

11:30 – przejście na teren Obozu Zagłady pod Pomnik Centralny

12:00 – uroczystości przy Pomniku Centralnym, część oficjalna wraz z podpisaniem aktu erekcyjnego nowego budynku Muzeum

13:30 – przejście do budynku Muzeum

14:00 – poczęstunek dla wszystkich gości

15:30 – wyjazd do Warszawy

 

Podczas uroczystości Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów pod batutą Katarzyny M. Bonieckiej zaśpiewa utwór Lid fun tojt-lager Treblinka (Pieśń obozu śmierci Treblinka). Pieśń wyraża sprzeciw i bezsilność wobec nieustannego marszu setek tysięcy osób ku śmierci i krematorium Treblinki. Została skomponowana przez byłego więźnia obozu zagłady Treblinka II, prawdopodobnie austriackiego Żyda Konrada Manna.

_____

Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów od 2005 do 2015 roku działał jako Chór Kameralny Akademii Leona Koźmińskiego. Od września 2015 roku jest oficjalnym Chórem Dzielnicy Mokotów pod auspicjami Młodzieżowego Domu Kultury Mokotów. Tworzą go mieszkańcy Warszawy, a w szczególności Mokotowa. Poziom wykonawczy Chóru został doceniony na konkursach w kraju i za granicą.

Katarzyna M. Boniecka – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy; uczestniczka licznych kursów i seminariów dyrygenckich, dyrygentka z wieloletnim doświadczeniem, twórczyni i kierowniczka wielu warszawskich i podwarszawskich chórów, m. in. Chóru Kameleon Dzielnicy Mokotów, międzynarodowego Chóru Kolegium Europejskiego w Natolinie i Żeńskiego Zespołu Wokalnego Eufonia.

_____

 

Niemiecki nazistowski obóz zagłady Treblinka II został uruchomiony 23 lipca 1942 r. – tego dnia przyjechały do niego pierwsze transporty Żydów z getta warszawskiego.

Do obozu przez prawie półtora roku przybywały transporty z centralnej Polski i innych krajów okupowanej Europy. Codziennie Niemcy mordowali w komorach gazowych około 5-10 tysięcy osób przy użyciu gazów spalinowych z silnika czołgowego.

2 sierpnia 1943 r. około godziny 16:00 rozpoczął się bunt więźniów, którzy zaatakowali niemieckich i ukraińskich strażników oraz podpalili budynki obozowe. Spośród ponad 700 uczestników buntu około 200 osobom udało się uciec poza granice obozu, a blisko 100 z nich przeżyło wojnę.

Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów i jednym z największych cmentarzy polskich obywateli. Zamordowano w niej blisko 900 tysięcy Żydów, głównie z Warszawy, Białegostoku, Mazowsza i Podlasia, a także ze Słowacji, Grecji, Jugosławii i Bułgarii, oraz około 2 tysiące Romów. Znane są nazwiska zaledwie około 100 tysięcy pomordowanych.

 

Patronat:
Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Partnerzy:
Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)
World Jewish Congress