„Płacz, serduszko, płacz” – pieśni ocalałych z Zagłady. Relacja z koncertu

Autor: Przemysław Batorski
25 maja 2022 roku o 19:00 wysłuchaliśmy koncertu „Płacz, serduszko, płacz” – pieśni ocalałych z Zagłady – w wykonaniu Zisl Slepovitch Ensemble! Koncert towarzyszył obchodom 75. rocznicy utworzenia ŻIH i 80. rocznicy niemieckiej akcji „Reinhardt” – eksterminacji Żydów polskich.
Koncert Zisl Slepovitch Ensemble, fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH) (4).jpg

Dziękujemy Państwu za liczne przybycie i za to, że byli Państwo z nami mimo niesprzyjającej pogody, przez którą musieliśmy przenieść koncert niemal w ostatniej chwili do naszej siedziby!

Historyczny gmach naszego Instytutu, jeden z ostatnich zabytków przedwojennej dzielnicy północnej i getta warszawskiego, okazał się dobrym tłem dla pieśni ocalałych z Zagłady.

Zespół w składzie: Zisl Slepovitch – dyrektor artystyczny, klarnet, śpiew; Sasha Lurje – śpiew; Craig Judelman – skrzypce; Joshua Camp – akordeon; Dmitry Ishenko – kontrabas wykonał piosenki w języku jidysz, polskim i niemieckim z elementami jidysz.

Były to między innymi „In dem kleinen Dorf, in Smiltschenzi” (W miasteczku Smiłczyńci”) o żydowskich matkach, którym w obozie koncentracyjnym odebrano dzieci, „Chłopek roztropek” (Bam geto-tojer) o małym ulicznym spryciarzu z przedwojennej i wojennej Warszawy oraz „Treblinke dort” (Tam Treblinka) z której pochodzą słowa w tytule koncertu – „Płacz, serduszko, płacz” („Szraj, hercale, szraj”). Ta ostatnia piosenka mówi o tym, jak wywózki do Treblinki widzieli mieszkańcy getta warszawskiego. „Płacz, serduszko, płacz/Serduszko, nie pokaż nikomu/Że jesteś Żydem”.

Wydarzenie jest częścią projektu Songs From Testimonies, w ramach którego Zisl Slepovitch, kompozytor, multiinstumentalista i edukator jidysz aranżuje i nagrywa piosenki znalezione w świadectwach ocalałych z Zagłady ze zbiorów Fortunoff Video Archive for Holocaust Testimonies na Uniwersytecie Yale.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z koncertu w serwisie YouTube! https://www.youtube.com/watch?v=S-yFxbilADs

 

_____

godlo_polski.png [159.74 KB]

Patronat Honorowy nad obchodami 80. rocznicy zagłady Żydów w ramach niemieckiej Akcji „Reinhardt"
objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

prezydentpl_na_niebieskim_2022.jpg [31.06 KB]

 

MKiDN_kolor_od_11.2021.png [64.32 KB]

Projekt „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reinhard_80rocznica-PL transparent light.png [104.70 KB]

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH