Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Jednodniowe seminarium przeznaczone było dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z dialogiem międzykulturowym i międzyreligijnym, szczególnie zainteresowanych kulturą materialną i duchową Żydów.
Szkolenie zostało poprowadzone przez zespół Działu Edukacji: Agnieszkę Witkowską-Krych oraz dra Bartosza Borysa.
Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów dra Pawła Fijałkowskiego z Działu Naukowego ŻIH: „Dzielnice żydowskie i synagogi w dawnej Polsce” oraz „Tora – pergaminowy fundament judaizmu”. Po krótkiej przerwie Michał Krasicki, kierownik Działu Sztuki, oprowadził uczestników seminarium po wystawie „Bejt Tfila – Dom Modlitwy”, której jest kuratorem.
W drugiej części wydarzenia Dział Edukacji przybliżył nauczycielom ofertę edukacyjną ŻIH ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kultury i religii żydowskiej na przykładzie wystawy „Bejt Tfila”, w tym lekcje i materiały edukacyjne znajdujące się na portalu Delet. Ostatni wykład pt. „Judaika w cyfrowych zbiorach ŻIH” poprowadził Krzysztof Czajka-Kalinowski, kierownik Działu Digitalizacji, który przedstawił uczestnikom zasoby cyfrowe Instytutu, a także dwa portale, na których są one dostępne: Centralną Bibliotekę Judaistyczną oraz Delet.
Wszystkim obecnym bardzo dziękujemy za obecność i duże zaangażowanie.
Seminarium zostało zorganizowane w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Projekt portal Delet jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa