Akademia Zimowa ŻIH 2020 Online – relacja z wydarzenia

Autor: Dział Edukacji ŻIH
W niedzielę 6 grudnia 2020 r. odbyła się Akademia Zimowa ŻIH 2020. Seminarium na poziomie zaawansowanym. Wydarzenie zostało zorganizowane w przestrzeni wirtualnej w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe, a udział w nim wzięło 22 nauczycieli i nauczycielek z całej Polski.
1 (4).png

Jednodniowe seminarium przeznaczone było przede wszystkim dla osób, które brały w przeszłości udział w akademiach organizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny. Jego celem było zarówno pogłębienie i poszerzenie wiedzy z zakresu historii polskich Żydów, szczególnie w okresie okupacji niemieckiej, jak i zapoznanie się z wartościowymi metodami i praktykami edukacyjnymi stosowanymi w nauczaniu o Zagładzie.

Szkolenie zostało poprowadzone przez zespół Działu Edukacji: Agnieszkę Witkowską-Krych oraz dra Bartosza Borysa.

Wydarzenie rozpoczął wykład Marty Janczewskiej z Działu Naukowego ŻIH poświęcony wykorzystaniu literatury dokumentu osobistego z kolekcji Oneg Szabat w działalności edukacyjnej. Następnie dr Bartosz Borys, kierownik Działu Edukacji, przybliżył uczestnikom seminarium historie wybranych współpracowników Oneg Szabat, podkreślając, że to właśnie różnorodności grupa stworzona przez Emanuela Ringelbluma zawdzięczała swoją siłę i możliwość stworzenia kolekcji dokumentów o unikalnym bogactwie. Przed przerwą Agnieszka Witkowska-Krych z Działu Edukacji poprowadziła zajęcia „Jak wykorzystywać materiały z kolekcji Oneg Szabat w pracy edukacyjnej? Dobre praktyki”.

W drugiej części seminarium losy cmentarzy żydowskich i potencjał wykorzystania wizyty na lokalnym cmentarzu dla działalności edukacyjnej przybliżyła Alicja Mroczkowska, zastępczyni kierownika Działu Dziedzictwa Żydowskiego ŻIH. Wydarzenie zakończyły zajęcia dra Bartosza Borysa poświęcone przygotowaniu uczniów do wizyty w miejscu pamięci na przykładzie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II. Zaprezentowano również międzynarodowy projekt RETHINK, w którym bierze udział Żydowski Instytut Historyczny i którego jednym z efektów był anglojęzyczny handbook przygotowujący do wizyty w miejscu pamięci.

Wszystkim obecnym bardzo dziękujemy za obecność i duże zaangażowanie.

 

Seminarium zostało zorganizowane w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”.

EOG grants belka pl.png [47.79 KB]

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

 

er_en.jpg [114.57 KB]rethink_logo.png [10.10 KB]

Projekt RETHINK został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ finansowanego przez Unię Europejską

Dział Edukacji ŻIH