Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Akademia skierowana jest do nauczycieli, nauczycielek, edukatorek i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów polskich, a także zainteresowanych tematyką ich losu w czasie na przestrzeni wieków. Podczas Akademii uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wystawami i zbiorami Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także jego ofertą edukacyjną. Organizatorzy przybliżą również dziedzictwo kultury materialnej polskich Żydów.
Pierwszego dnia zajęć Dział Edukacji poruszy temat nauczania o historii i kulturze Żydów polskich, a także zaprezentuje ofertę edukacyjną Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz możliwości portalu edukacyjnego Delet. Następnie oprowadzimy Państwa po wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” poświęconej grupie Oneg Szabat. W czasie jej zwiedzania skupimy się przede wszystkim na zagadnieniu związanym z okresem
od dokumentacji życia wewnętrznego do alarmowania o Zagładzie. W drugiej części dnia wysłuchamy wykładu Agnieszki Witkowskiej-Krych o szczególnych okolicznościach dorastania Izaaka Celnikiera, bohatera wystawy czasowej „Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady", i jego doświadczeniu pobytu w Domu Sierot prowadzonym przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską.
W drugim dniu wybierzemy się na spacer śladami kobiet w Oneg Szabat. Po powrocie będą czekały na Państwa dwa wykłady. Pierwszy dotyczący wizji nowoczesnego wychowania w szkołach Centralnej Żydowskiej Organizacji Szkolnej w dwudziestoleciu międzywojennym i drugi, poświęcony emigracji Żydów z Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Wezmą Państwo również udział w warsztatach przybliżających zagadnienie wykorzystywania gier miejskich w edukacji. Akademię zakończymy jej podsumowaniem oraz rozdaniem dyplomów.
Akademia odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2023 r. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5, a także w przestrzeni miejskiej Warszawy.
Początek wydarzenia: sobota, 2 grudnia, godz. 9:30
Koniec wydarzenia: niedziela, 3 grudnia, godz. 17:00
Uwaga: Uczestnikom wydarzenia zapewniamy jeden nocleg w Warszawie, dwa obiady, a także przekąski i napoje w czasie trwania zajęć.
Aby wziąć udział w Akademii należy wypełnić i przesłać w terminie do 13 listopada 2023 r. formularz zgłoszeniowy
Informację o przyjęciu na szkolenie otrzymają Państwo drogą mailową do 16 listopada 2023 r. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji: pod numerem telefonu (0–22) 827 92 21 (wew. 102) lub pisząc maila na adres edukacja@jhi.pl.
Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants