Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
fot. Andrzej Stawiński
Rozpoczęliśmy od spotkania w gmachu ŻIH, podczas którego dyrektorka ŻIH Monika Krawczyk i kuratorzy, Krzysztof Czajka-Kalinowski i Anna Dobrowolska-Balcerzak powitali zebranych gości, a następnie dyrektorka ŻIH powiedziała o wielkim przedsięwzięciu, jakim jest digitalizacja zbiorów, która na tak szeroką skalę była możliwa dzięki wsparciu projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Krzysztof Czajka-Kalinowski przedstawił założenia wystawy i opowiedział o idei, która przyświecała jej powstaniu. Był to też moment podziękowań – w tworzenie wystawy było zaangażowanych ponad trzydzieści osób, dzięki nim powstała wyjątkowa ekspozycja, która przywraca pamięć o dawnej społeczności żydowskiej.
Następnie udaliśmy się na spacer po Muranowie, odwiedzając kolejne punkty na mapie wystawy. Towarzyszyła nam opowieść Krzysztofa Czajki-Kalinowskiego o prezentowanych na wystawie obiektach i o wielkim znaczeniu digitalizacji dla zachowania pamięci – i tej wielkiej, pamięci całych społeczności i narodów, i tej mniejszej, rodzinnej.
Dopisała nam piękna wiosenna pogoda i frekwencja – a wszystkim obecnym bardzo dziękujemy za przybycie.
Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego będzie obecna na Muranowie do końca marca 2024 r. Zachęcamy do jej obejrzenia, spaceru po wytyczonej plakatami trasie, lektury tekstów towarzyszących każdemu z obiektów i do zamyślenia się nad pamięcią, przeszłością i teraźniejszością Warszawy, tego-tamtego miasta.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants